wtorek, 16 kwietnia, 2024

Poznań: Pomnik Armii Poznań przechodzi kolejny etap konserwacji

Po dokładnym oczyszczeniu pomnika przyszedł czas na zadbanie o elementy metalowe pomnika. W planach jest jeszcze naprawa instalacji elektrycznej, co pozwoli na lepsze oświetlenie monumentu.

Metalowe elementy pomnika, iglice oraz słupy, symbolizują bagnety i odnoszą się do niemieckich czołgów. Przed przystąpieniem do pracy, konieczny był wybór właściwej techniki ich oczyszczenia. Zdecydowano się na połączenie metody chemicznej i mechanicznej. Całość została też pokryta specjalistycznym środkiem impregnującym do stali nierdzewnej, co pozwoli zapobiec korozji.

Prace renowacyjne zakończą się do końca lipca (rozpoczęły się na początku maja). Przez cały czas Wydział Kultury UMP jest w kontakcie z projektantką monumentu. Odcień metalowych elementów pomnika, uzyskany po polerowaniu, będzie zgodny z jej wizją artystyczną. Profesjonalny zabieg pozwoli przywrócić im pierwotną barwę.

W ubiegłym roku swój naturalny kolor odzyskała już wykonana z piaskowca płaskorzeźba żołnierzy, a także elementy betonowe pomnika – ściana, na której znajdują się nazwy pól bitewnych i nazwiska poległych oraz strop. Oczyszczanie przeprowadzono wówczas metodą piaskowania. Z całego pomnika usunięto też malunki wandali.

W planach jest jeszcze naprawa instalacji elektrycznej i iluminacji zewnętrznej, co pozwoli lepiej oświetlić monument i teren w jego sąsiedztwie.

Pomnik Armii jest zlokalizowany na Wzgórzu Św. Wojciecha, pomiędzy ulicami Kutrzeby, Księcia Józefa i Al. Niepodległości. Jego odsłonięcie nastąpiło 1 1982 r. w 43. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Autorami projektu monumentu są prof. Anna Rodzińska-Iwiańska i Józef Iwiański. Głównym wykonawcą były nieistniejące już Pracownie Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

Pomnik dedykowany jest wszystkim żołnierzom, którzy we wrześniu 1939 roku, pod sztandarami bohaterskiej Armii Poznań, walczyli z przeważającymi siłami najeźdźcy. W środku symbolicznego mauzoleum znajduje się krzyż Orderu Wojennego Virtuti Militari, odznaczenia nadawanego za wybitne zasługi bojowe, a wokół niego 8 tablic z nazwami jednostek wchodzących w skład Armii Poznań. Na jednej ze ścian umieszczono płaskorzeźbę, natomiast na drugiej uwidocznione są nazwy pól bitewnych Armii oraz nazwiska oficerów i żołnierzy, wybrane spośród tysięcy poległych w walce. Mają one charakter symboliczny. W zamyśle autorów ukazują “cienie żołnierzy walczących w obronie Ojczyzny”. Ze względów na ogromną liczbę poległych niemożliwe było wyróżnienia wszystkich postaci.

UMP, el

Strona głównaPoznańPoznań: Pomnik Armii Poznań przechodzi kolejny etap konserwacji