Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: Polski Teatr Tańca zaprasza na pierwsze spektakle do nowej siedziby. Na żywo!

“Na widzów czeka Duże Studio, częściowo zabytkowa, częściowo industrialna przestrzeń, klimatyczne foyer oraz zielony dziedziniec, nawiązujący do działających na Luisenstrasse (tak brzmiała nazwa ulicy w czasach zaborów) ogródków” – tak teatr zachęca do odwiedzin. Pierwszy spektakl już 29 maja.

29 maja o godz. 20.00 widzowie będą mogli zobaczyć premierę sceniczną spektaklu „Kurka Wodna albo urojenie” – przypomnijmy, że premiera online odbyła się 28 grudnia 2020 roku.
– To balansująca na krawędzi fabuły i manifestacji Czystej Formy opowieść o młodym artyście, który w swoim dążeniu do artystycznego i osobistego spełnienia zderza się z nieprzyjaznym światem i niemożnością odnalezienia sensu istnienia – informuje Anna Koczorowska, rzeczniczka prasowa teatru. – Ironia, czarny humor, błyskotliwość skojarzeń, gier słownych i dialogów, zaczerpniętych z dramatów Witkacego „”Kurka Wodna”, „Matka”, „Tumor Mózgowicz” i „Bellatrix”, łączy się z formalną wyrazistością gestów i gęstą emocjonalnością ruchów tancerzy Polskiego Teatru Tańca, migotliwą feerią świateł i bogactwem kostiumów, przyciągających wzrok kształtem, zwiewnością, wzorami i barwą materii.

Warstwę muzyczną spektaklu tworzą kompozycje Zbigniewa Kozuba oraz “Sarabande” Georga Friedricha Händla, a naturalną scenografią są przestrzenie nowej siedziby Polskiego Teatru Tańca. W spektaklu występuje też wybitny aktor teatralny i filmowy Adam Ferency, który z Iwoną Pasińską spotkał się już wcześniej, podczas pracy nad projektem „Noce i dnie” w reżyserii Mikołaja Mikołajczyka, przygotowanym we współpracy z zespołem śpiewaczym „Wrzos” z Zakrzewa.

Spektakl ponownie będzie można zobaczyć 30 maja o godzinie 19.00. Natomiast 6 i 7 czerwca będzie można zobaczyć „Truciznę”, którą od momentu premiery 25 lutego 2020 roku poznańscy widzowie mieli okazję oglądać na żywo zaledwie dwukrotnie. Spektakl powstał we współpracy z Martą Ziółek, jedną z najciekawszych polskich choreografek, która w swoich pracach łączy taniec i ruch z praktykami życia codziennego, modą i popkulturą. W stworzonym w żywej współpracy z artystami Polskiego Teatru Tańca spektaklu choreomania – jak nazywano średniowieczne epidemie taneczne – staje się impulsem do refleksji nad tańcem jako doświadczeniem mogącym ciało uzdrowić lub zatruć.

11 i 12 czerwca w Polskim Teatrze Tańca będzie można zobaczyć także „45” – spektakl w choreografii Jacka Przybyłowicza. Jego spektakle uderzają wizualnym bogactwem, które współtworzą pozy tancerzy, detali i drobnych gestów, kostiumy zaprojektowane przez wizjonerów mody (w przypadku „45” przez Joannę Klimas) oraz finezyjnie wyreżyserowane światło (autorem jest Carsten Wank) tworzące atmosferę tajemniczości i niezwykłości.

Efektowności, energii i spontaniczności dodaje „45” muzyka autorstwa Andrzeja Koniecznego i Kacpra Krupy. Stylizację scenicznego świata uzupełnia w „45” Przybyłowicz refleksją filozoficzno – egzystencjalną – jego spektakl to nie tylko opowiedziana ruchem obecnych tancerzy PTT i językiem liczb 45 – letnia historia Polskiego Teatru Tańca, ale też nielinearna opowieści o przemijaniu, o zbyt szybko upływającym czasie i o tancerzach, adeptach ulotnej sztuki tańca.

Bilety na spektakle można kupować za pośrednictwem serwisu internetowego www.bilety24.pl oraz na stronie Polskiego Teatru Tańca w zakładce Kalendarium.

Strona głównaKulturaPoznań: Polski Teatr Tańca zaprasza na pierwsze spektakle do nowej siedziby. Na...