ratowanie na lodzie fot. policja

Poznań: Policyjni wodniacy przypominają o zasadach bezpieczeństwa nad wodą

Nie tylko latem trzeba być ostrożnym nad wodą – ta zasada obowiązuje także zimą, zwłaszcza gdy temperatury spadają, woda zamarza, a nas aż kusi, żeby wejść na lód…

Zima to czas, kiedy znienacka pojawiają się spadki temperatur, powodujące zamarzanie akwenów. Trzeba jednak pamiętać, że świeży lód nie należy do bezpiecznych, a ryzyko wpadnięcia do wody w takich sytuacjach jest bardzo wysokie.

Policjanci z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu przestrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte akweny, ponieważ wydostanie się z przerębla jest ogromnym problemem. Apel kierują jak co roku szczególnie do dzieci i młodzieży, ale także do osób dorosłych, sprawujących opiekę nad najmłodszymi. Zimą zdecydowanie lepiej i bezpieczniej korzystać z zabawy na lodowiskach sztucznych.

Druga grupa osób, do których zwracają się z apelem policjanci, to wędkarze. W ostatnich latach nasze zimy nie pozwalają na bezpieczne połowy ryb z lodu w związku z brakiem silnego mrozu, a wędkarze nie zawsze o tym pamiętają i wchodzą na lód. Takie wyprawy często kończą się akcjami ratowniczymi, które w tych warunkach są szczególnie trudne i niebezpieczne. Amatorzy wędkowania często nie informują nikogo, w jakim miejscu chcą spróbować sił na lodzie, a odległość od spacerowiczów sprawia, że załamanie się lodu i wpadnięcie wędkarza pod jego taflę jest ciche i niezauważalne.

– Warto przemyśleć, czy te chwile z wędką na środku „prawie” zamarzniętego akwenu, warte są utraty życia – ostrzegają policjanci. – Dlatego przypominamy, by w rękawach odzieży przeznaczonej do wędkowania na lodzie zawsze znajdowały się kolce. To ważny element bezpieczeństwa, który w sytuacji zarwania lodu może pomóc wydostać się z wody.
Każdorazowo widząc zagrożenie na zamarzniętych akwenach, gdzie istnieje ryzyko załamania lodu, należy powiadomić służby ratownicze, korzystając z bezpłatnego numeru alarmowego 112!

KWP

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze