policjanci jadą na Litwę fot. policja Poznań

Poznań: Policjanci jadą na Litwę. Mają wspierać służby litewskie na granicy

Polscy funkcjonariusze wyruszyli dziś na Litwę na prośbę litewskiego rządu. Wśród nich są policjanci z Poznania.

“Poznańscy policjanci z Oddziału Prewencji Policji wyruszyli dzisiaj na Litwę” – poinformował dziś Andrzej Borowiak z zespołu prasowego wielkopolskiej policji. – “Będą wspierać służby litewskie w związku z napiętą sytuacją na granicach tego kraju”.

Jak podaje TVN24, z wyjeżdżającymi policjantami spotkali się dziś minister MSWiA Mariusz Kamiński oraz komendant główny policji generał inspektor Jarosław Szymczyk.

Prośbę o przyjazd polskich policjantów skierował litewski rząd. Mają wspierać działania związane z ochroną suwerenności granic Litwy, jak wyjaśnił minister Kamiński. Chodzi o napływ nielegalnych imigrantów z terenów Białorusi.

Minister przyznał, że sytuacja na Litwie jest trudna, bo napływ imigrantów trwa od kilku tygodni i to niewielkie bałtyckie państwo ma problem, by zapewnić szczelność granicy, która jest jednocześnie, tak jak w Polsce, zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Dlatego poprosiło Polskę o wsparcie

Zdaniem szefa MSWiA wysyłanie imigrantów nad polską i litewską granicę jest zemstą Białorusi za to, że oba kraje udzieliły pomocy działaczom białoruskiej opozycji walczących z reżimem.

0 0 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze