Poznań: Policjanci jadą na Litwę. Mają wspierać służby litewskie na granicy

policjanci jadą na Litwę fot. policja Poznań

Polscy funkcjonariusze wyruszyli dziś na Litwę na prośbę litewskiego rządu. Wśród nich są policjanci z Poznania.

„Poznańscy policjanci z Oddziału Prewencji Policji wyruszyli dzisiaj na Litwę” – poinformował dziś Andrzej Borowiak z zespołu prasowego wielkopolskiej policji. – „Będą wspierać służby litewskie w związku z napiętą sytuacją na granicach tego kraju”.

Jak podaje TVN24, z wyjeżdżającymi policjantami spotkali się dziś minister MSWiA Mariusz Kamiński oraz komendant główny policji generał inspektor Jarosław Szymczyk.

Prośbę o przyjazd polskich policjantów skierował litewski rząd. Mają wspierać działania związane z ochroną suwerenności granic Litwy, jak wyjaśnił minister Kamiński. Chodzi o napływ nielegalnych imigrantów z terenów Białorusi.

Minister przyznał, że sytuacja na Litwie jest trudna, bo napływ imigrantów trwa od kilku tygodni i to niewielkie bałtyckie państwo ma problem, by zapewnić szczelność granicy, która jest jednocześnie, tak jak w Polsce, zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Dlatego poprosiło Polskę o wsparcie

Zdaniem szefa MSWiA wysyłanie imigrantów nad polską i litewską granicę jest zemstą Białorusi za to, że oba kraje udzieliły pomocy działaczom białoruskiej opozycji walczących z reżimem.

Podziel się:

Ostatnio dodane: