Poznań: Policja rozpoczyna akcję „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Akcja policja 3 fot. KWP
Zmniejszenie liczby wypadków drogowych, w których uczestniczą piesi i rowerzyści. To podstawowy cel akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, która odbywa się dziś na terenie całego kraju. Także w Poznaniu.

Termin akcji nie jest wybrany przypadkowo: rozpoczął się rok szkolny i ruch na drogach znacznie się zwiększył. Wcześniej zapadający zmrok, mgliste poranki, którym towarzyszą niebezpieczne warunki na drodze również zwiększają możliwość wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń na drogach – widoczność jest przecież wtedy bardzo ograniczona. Policjanci apelują, by piesi i rowerzyści pamiętali o elementach odblaskowych, które sprawią, że będą lepiej widoczni i w dużej mierze pozwolą uchronić się przed niebezpieczeństwem.

Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu – chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Niestosowanie się do tego przepisu jest wykroczeniem, za które pieszy może być ukarany mandatem karnym.

Tylko w pierwszych 8 miesiącach tego roku na wielkopolskich drogach zginęło 40 osób – informuje policja. Piesi uczestniczyli w 415 wypadkach drogowych (w pierwszych 8 miesiącach 2018 r. – 370), w których 40 pieszych zginęło (w pierwszych 8 miesiącach 2018 r. – 35), a 384 zostało rannymi (w pierwszych 8 miesiącach 2018 r. – 337).

Najwięcej wypadków z udziałem pieszych ma miejsce na przejściach dla pieszych, czyli w miejscach, gdzie pieszy powinien czuć się bezpiecznie. Te wypadki to efekt zarówno niefrasobliwości pieszych, ale też błędów popełnianych przez kierujących pojazdami, którzy nie ustąpili pierwszeństwa pieszemu. Takich wypadków odnotowano 211, w których 13 osób zginęło, a 206 odniosło obrażenia ciała.

KWP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: