policja woda fot. policja

Poznań: Policja prosi o ostrożność nad wodą

Według synoptyków właśnie zaczął się dłuższy czas pięknej pogody i upałów. W taka pogodę każdy szuka ochłody nad wodą, więc policjanci proszą o ostrożność podczas zabaw w wodzie.

“Woda nie wybacza bezmyślności i braku wyobraźni” – ostrzega Karolina Kunkel z Komisariatu Wodnego w Poznaniu. – “Korzystając z tych uroków lata na każdym kroku musimy myśleć przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie”. I doświadczenie to potwierdza: tylko w minioną sobotę w wielkopolskich jeziorach utopiły się trzy osoby.

Pierwsza i podstawowa zasada: pływać należy wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, najlepiej na strzeżonej plaży i nigdy pod wpływem alkoholu. Jeśli ktoś się wybiera na dłuższy trening pływacki, to zawsze z osobą asekurującą. Bo przecież nigdy nie wiadomo, czy nie poczujemy się źle z powodu upału – albo nie złapie nas skurcz. Warto pamiętać o bojce asekuracyjnej i jaskrawym czepku, by pływający był dobrze widoczny na wodzie.

Policjanci przypominają, że dobra rozgrzewka w znacznej mierze zapobiegnie skurczom, a spokojne wejście do zimnej wody spowoduje uniknięcie szoku termicznego. Nigdy nie należy też skakać do wody na głowę, gdy nie znamy akwenu. Nie wolno także kąpać się podczas burzy.

KWP, el

Dodaj komentarz

avatar