Poznań: Policja bierze się za Głogowską!

– Koniec wyścigów na ulicy – zapowiadają poznańscy policjanci. I zapewniają, że policję będzie widać na Głogowskiej. A niektórzy kierowcy nawet odczują jej obecność. Na własnej kieszeni.

Głogowska od lat jest najbardziej wypadkową ulicą w Poznaniu, na co składa się wiele przyczyn, ale najważniejszą z nich jest nadmierna prędkość, jaką tu rozwijają kierowcy. Ulica jest prosta i długa, więc aż zachęca do depnięcia na gaz. Sytuację jeszcze utrudnia organizacja ruchu: wąskie pasy drogowe miały spowolnić ruch kierowców, jednak oni się tym niezbyt przejmują – za to właśnie tak wąskie pasy sprawiają, że częściej dochodzi tu do kolizji.

Brak regularnych policyjnych patroli sprawiał, że kierowcy niezbyt się też przejmowali ograniczeniami prędkości, światłami czy przejściami dla pieszych. Gnanie z prędkością kilkakrotnie większą niż dozwolona było na tej ulicy normą. Teraz jednak, jak zapowiadają policjanci, ma się to zmienić. Funkcjonariusze już zaczęli patrolować ulicę i łączyć to z pomiarami prędkości. Ponieważ nie zamierzają informować szczegółowo, kiedy będą mierzyć prędkość na Głogowskiej i w którym miejscu – wielu kierowców może wyjść z takiego spotkania ze znacznie lżejszą kieszenią…

To część planu, którego realizację zapowiedział Mariusz Wiśniewski, pierwszy zastępca prezydenta Poznania, jeszcze w grudniu, po tragicznym wypadku, w którym na Głogowskiej właśnie zginęła kobieta – jak o tym informowaliśmy. Powodem była nadmierna prędkość kierowcy – potrącił ofiarę, gdy już schodziła z przejścia dla pieszych.

Zastępca prezydenta zapowiedział wówczas podjęcie szeregu działań dla poprawy bezpieczeństwa na Głogowskiej. Większość z nich będzie widoczna dopiero w drugiej połowie roku, gdy ZDM otrzyma wariantowe analizy zmian organizacji ruchu dla całego śródmiejskiego odcinka ul.Głogowskiej zlecone firmie Siemens. Wtedy, po konsultacjach z radami osiedli, zmiany zaczną być wprowadzane w życie.

Jednak liczba wypadków śmiertelnych wymaga reakcji od zaraz, jak uznał Mariusz Wiśniewski. I zapowiedział rozmowy w tej sprawie z Miejskim Komendantem Policji w Poznaniu. Wzmożone kontrole prędkości na Głogowskiej to efekt tego spotkania.

W 2017 r. w wypadkach na Głogowskiej zginęły 3 osoby, a 48 zostało rannych. W 2018 zginęły 3 osoby, a 37 zostało rannych. W ubiegłym roku zginęły dwie osoby, a rannych zostało ponad 30.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze