Poznań: Pogrzeb arcybiskupa Paetza właśnie się odbył. W katedrze.

Bazylika archikatedralna zamknięta. Trwa pogrzeb arcybiskupa Juliusza Paetza. Ochroniarze pilnują wejścia do świątyni. Taką informację podało Radio Poznań o 8.30.

Przed katedrą stoi jednak karawan, a po mszy trumna została przewieziona w inne miejsce. Wszystko wskazuje na to, że w katedrze odbyły się tylko uroczystości żałobne.

Przypomnijmy, że poznaniacy – ale nie tylko oni – napisali list otwarty do arcybiskupa, by zaprotestować przeciwko pochowaniu Juliusza Paetza w katedrze.

„Prowadzeni troską o Kościół, zwracamy się z prośbą o nieskładanie doczesnych szczątków abp. Juliusza Paetza – z uwagi na grzech publiczny i publiczne zgorszenie- w poznańskiej katedrze chrztu, obok władców oraz wybitnych i heroicznych postaci polskiego Kościoła, gotowych oddać za niego życie, jak abp Antoni Baraniak, abp Walenty Dymek czy abp Jerzy Stroba. Pochowanie w tym samym miejscu abp. Juliusza Paetza będzie w odczuciu wiernych profanacją pamięci spoczywających tam mężów Kościoła, jak i samej katedry chrztu Polski, będzie sprzeciwieniem się naszej narodowej świadomości historycznej. Miejsce spoczynku w katedrze odbieramy jako rehabilitację i uniewinnienie arcybiskupa” – czytamy w liście.

Aktualizacja, godz. 9.30: Arcybiskup Juliusz Paetz zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym na Starołęce.

el