Juliusz Paetz fot. Stiopa

Poznań: Mieszkańcy sprzeciwiają się pochowaniu arcybiskupa Paetza w katedrze

List ze sprzeciwem dotarł do Radia Poznań i został odczytany na antenie wieczorem 17 listopada. Podpisali go naukowcy, dziennikarze i duchowni.

Przypomnijmy, że Archidiecezja Poznańska wydała komunikat w sprawie uroczystości pogrzebowych:
“Dnia 15 listopada 2019 r. zmarł śp. abp Juliusz Paetz, arcybiskup metropolita poznański w latach 1996-2002. Pogrzeb śp. abp. Juliusza Paetza odbędzie się w formie ściśle prywatnej w katedrze poznańskiej. Miejsce pochówku, jak również forma pogrzebu, zgodne z normami Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 1178, kan. 1242), zostały ustalone w wyniku konsultacji ze Stolicą Apostolską i Nuncjaturą Apostolską w Polsce oraz Rodziną Zmarłego. Requiem aeternam dona ei Domine et lux perpetua luceat ei”.

I to właśnie wzbudziło zaniepokojenie poznaniaków i nie tylko ich – bo dowodzi, że zmarły może być pochowany w katedrze, a tego by sobie nie życzyli ze względu na sprawę oskarżenia o molestowanie kleryków z 2002 roku. Nigdy mu niczego nie udowodniono, on sam do niczego się nie przyznał, ale zrezygnował ze stanowiska, a Watykan zakazał mu udziału w publicznych uroczystościach, jak o tym pisaliśmy. Pogrzeb ma odbyć się w poniedziałek.

Pod listem protestującym przeciwko pochowaniu Juliusza Paetza w katedrze podpisali się naukowcy, artyści, dziennikarze i duchowni. Wśród nich są Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, o. Roman Bielecki, ks. Daniel Wachowiak ks. Marcin Węcławski, publicyści Tomasz Terlikowski i Michał Szułdrzyński, Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, profesorowie Stefan Grajek, Mikołaj Jazdon, Michał Januszkiewicz, Tomasz Jasiński, Blanka Rolando, Tomasz Sójka, Barbara Bedowska-Sójka, Maria Wojtczak, Jan Węglarz oraz rektorzy poznańskich uczelni: prof. Halina Lorkowska, rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu, prof. Tomasz Łodygowski, rector Politechniki Poznańskiej, prof. Maciej Żukowski, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Jarosław Pucek, wiceprezes HCP w Poznaniu.

Oto treść listu:

Czcigodny Księże Arcybiskupie, Metropolito Poznański

W związku z okolicznością śmierci abp. Juliusza Paetza i komunikatem Kurii Metropolitalnej sugerującym jego pochowanie w krypcie katedry poznańskiej, jako wierni i kapłani Kościoła a wśród nich także ofiary działań zmarłego, czujemy zgorszenie zaistniałą sytuacją i zwracamy się do Waszej Ekscelencji z apelem.

Od ujawnienia sprawy skandali nadużyć seksualnych przez abp. Juliusza Paetza w 2002 roku, władze Kościoła nigdy oficjalnie nie poinformowały o jej rozstrzygnięciu. Dochodzącym do opinii publicznej świadectwom Kościół nigdy nie zaprzeczył, a jednocześnie czyniący ustalenia w tej sprawie nie wycofali się ze swoich oskarżeń, płacąc za to nierzadko ogromną cenę. Upubliczniona przez poprzedniego Nuncjusza Apostolskiego w Rzeczypospolitej Polskiej reprymenda dana zmarłemu, zakazująca jego udziału w wydarzeniach publicznych, była jednak sygnałem, że kary zostały nałożone przez Stolicę Apostolską. Pomimo oczekiwań wiernych i duchowieństwa sprawa pozostała ukrywana, nieustannie zatruwając nasz Kościół, odbierając mu wiarygodność oraz zaufanie, siejąc niepewność i podziały wśród wiernych i duchowieństwa.

Dochodzi do dramatycznych sytuacji i sporów wewnątrz wspólnoty Kościoła, pojawia się poczucie braku szczerości i transparentności, które należy powstrzymać. Podpisując ten list kierujemy się również odpowiedzialnością za ofiary bezpośrednich działań zmarłego metropolity, ale także za tych, którzy zostali przez niego skrzywdzeni pośrednio.

1. Prowadzeni troską o Kościół, zwracamy się z prośbą o nieskładanie doczesnych szczątków abp. Juliusza Paetza – z uwagi na grzech publiczny i publiczne zgorszenie- w poznańskiej katedrze chrztu, obok władców oraz wybitnych i heroicznych postaci polskiego Kościoła, gotowych oddać za niego życie, jak abp Antoni Baraniak, abp Walenty Dymek czy abp Jerzy Stroba. Pochowanie w tym samym miejscu abp. Juliusza Paetza będzie w odczuciu wiernych profanacją pamięci spoczywających tam mężów Kościoła, jak i samej katedry chrztu Polski, będzie sprzeciwieniem się naszej narodowej świadomości historycznej. Miejsce spoczynku w katedrze odbieramy jako rehabilitację i uniewinnienie arcybiskupa.

W tym przypadku, zastosowanie argumentu Kodeksu Prawa Kanonicznego dotyczącego miejsca pochówku zakrywa odpowiedzialność za życie wspólnoty wiernych,za nasze wspólne dobro. Ta decyzja nie zakończy sprawy, przeciwnie, spowoduje dalsze jątrzenie, poznański Kościół narazi na długotrwałą utratę szacunku, podobnie jak wizerunek miasta Poznania.

2. Kierujemy również do Waszej Ekscelencji apel o publiczne zakomunikowanie rozwiązania tej sprawy przez Stolicę Apostolską, przecinające spekulacje i pozwalające na oczyszczenie. Nasz apel nie jest wskazaniem cudzego grzechu – mamy świadomość, że każdy z nas jest grzesznikiem, a Miłosierdzie Boże otrzymujemy niezasłużenie – ale zwróceniem uwagi na mechanizmy, które blokują oczyszczenie i stwarzają– używając sformułowania papieża Franciszka – „zatruwającą kulturę tajemnicy”, od lat utrzymującą się przy tej sprawie. Podpisując nasz apel wyrażamy solidarność z ofiarami oraz troskę o wiarygodność Kościoła, szczególnie wobec przyszłych pokoleń wiernych. My podpisani pod tym apelem nie zostawiamy Księdza Arcybiskupa samego w tej trudnej decyzji, nie kryjemy się za anonimowością, czy kalkulacją. Kierując się dewizą wyzwolenia, które przynosi Chrystus, jesteśmy przekonani, że z tej dramatycznej sytuacji jest wyjście tylko przez prawdę.

Z wyrazami należnego szacunku
Sygnatariusze

Radio Poznań, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze