Poznań. Podatek od nieruchomości będzie wyższy

fot. Sławek Wąchała (zdjęcie ilustracyjne)

W przyszłym roku poznaniacy zapłacą więcej za swoje domy i lokale. Podatek od nieruchomości wzrośnie o prawie 12 proc. Tak zadecydowali miejscy radni. To kolejny rok z rzędu, gdy podatek będzie wynosił maksymalną, dopuszczoną ustawą, stawkę.

Jak informuje Radio Poznań, metr kwadratowy powierzchni mieszkania będzie kosztował 1 zł, czyli 11 groszy więcej niż obecnie. Przedsiębiorcy natomiast zapłacą 28 złotych i 78 groszy za metr kwadratowy – także za biura i sklepy, które zostały urządzone w mieszkaniach. Przedsiębiorcy mający prawo do stawek preferencyjnych zapłacą mniej – 14 złotych i 39 groszy.

Przeciwko podwyżce podatku od nieruchomości byli radni Prawa i Sprawiedliwości, ponieważ uznali wyższe opłaty za niewłaściwe w sytuacji, gdy rząd stara się obniżać podatki w innych obszarach ze względu na sytuację gospodarczą w Polsce.

Przeciwko podwyżkom byli też przedsiębiorcy z centrum Poznania, których sytuacja jest obecnie wyjątkowo trudna ze względu na remonty w mieście, co sprawia, że klientom jest trudniej do nich dotrzeć i zarabiają mniej. Z tego powodu jako stowarzyszenie wystąpili o objęcie ich preferencyjnymi stawkami podatku od nieruchomości, jednak miasto im odmówiło. Obecnie preferencyjne stawki mają tylko przedsiębiorcy prowadzący określoną działalność, a także właściciele lokali na Starym Rynku, przy Wrocławskiej i Świętym Marcinie.

Podziel się: