Poznań: „Podaj rękę Ukrainie”. Dywan kwiatowy przed operą już jest!

kwietny dywan Podaj rękę Ukrainie fot. SITO FB

Już po raz dziewiąty Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa zaprosiło poznaniaków na podziwianie Poznańskich Dywanów Kwiatowych. W tym roku tematem jest hasło „Podaj rękę Ukrainie”.

„Tegoroczny projekt dywanu kwiatowego przedstawia barwną wizualizację serca, w którym krzyżują się dłonie dwóch osób” – wyjaśnia SITO ideę projektu na swojej stronie. – „Podkreślają to dwa mankiety, które symbolizują flagę Polski i Ukrainy. Cały dywan wieńczy napis „Podaj rękę Ukrainie”, który zachęca nas do nieustannej pomocy i podania symbolicznej ręki Ukrainie”.

Jak podkreślają organizatorzy – tegoroczny dywan jest także podziękowaniem dla osób i organizacji, które pomagają uchodźcom. Jest też żywym pomnikiem dla tych, którzy ponieśli śmierć z powodu wojny, pozostali na niej i walczą lub przybyli do Poznania i Wielkopolski uciekając od jej niebezpieczeństw.

Tegoroczny dywan został ułożony z około 150 tysięcy kwiatostanów tulipanów w tym samym miejscu co zawsze: w parku Adama Mickiewicza przed Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki. Autorka tegorocznego projektu jest inż. arch. kraj. Agata Walczak- Górka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a do realizacji projektu doszło dzięki pomocy producenta tulipanów, Specjalistycznego Gospodarstwa Ogrodniczego w Gołuskach Barbary i Michała Szymanowskich.