Poznań: Pływające ogrody na Cybinie (zdjęcia)

Na rzece Cybina pojawiły się pływające ogrody. Miejsce już pokochały okoliczne kaczki. – Bardzo nas cieszą takie działania – skomentował Kamil Zaremba, prezes Fundacji OnWater.pl.

Ogrody pływające to lekka konstrukcja wysp wodnych. Instalacje tego typu pomagają wprowadzać zieleń do centrum miast, zwiększać ich bioróżnorodność oraz oczyszczać wodę i powietrze. Pływające ogrody stwarzają warunki do powstania unikalnych ekosystemów. Na ich szatę roślinną składają się głównie gatunki rodzime. Dodatkowo ogród ewoluuje i rozwija się poprzez nowe nasiona nanoszone przez wiatr i ptactwo.

Ogrody pływające zostały na stałe zacumowane do dna rzeki Cybiny, a na samej wyspie powstał kosz lęgowy dla ptactwa wodnego, który w swoim kształcie nawiązuje do budynku Bramy Poznania.

– Bardzo nas cieszą takie działania. W ciągu ostatnich dziesięciu lat populacja kaczek zmniejszyła się w miastach o połowę. To skutek betonowania nabrzeży i tego, że deweloperzy budują niemal przy samej rzece. Ptaki po prostu nie mają gdzie zakładać gniazd – zauważa Kamil Zaremba, prezes Fundacji OnWater.pl, która wykonała instalację.

Autor: UMP / op. AS