Poznań: PIM ogłosił przetarg na zagospodarowanie terenów przy Drodze Dębińskiej 12

Warta Poznań fot. Sławek Wąchała
Wszystko wskazuje na to, że tereny sportowe klubu Warta doczekają się porządnego, kompleksowego zagospodarowania. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie właśnie ogłosiła przetarg na opracowanie koncepcji zagospodarowania.

„Opracowanie koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej oraz pełnobranżowej dokumentacji projektowej dla zagospodarowania terenów zlokalizowanych w Poznaniu ulica Droga Dębińska 12″ – taki dokładnie tytuł nosi przetarg ogłoszony przez PIM.

Zgodnie z wymogami podanymi przez spółkę koncepcja ma uwzględnić projekt hali szermierczej o powierzchni 600 m kw. i wysokości 5-6 metrów, a także kompleks 4 kortów tenisowych, z których jeden będzie zadaszony. Oba obiekty mają posiadać zaplecze socjalne.

Z kolei dla piłkarzy i piłkarek Warty Poznań, amp futbolistów „Zielonych” oraz zawodników i zawodniczek Akademii Warty Poznań będą przeznaczone: boisko sportowe z szatniami wraz z zapleczem biurowo-socjalnym uwzględniającym potrzeby osób niepełnosprawnych i trybuną na 4,5 tys. miejsc z opcją rozbudowy do 6 tysięcy miejsc oraz dwa pełnowymiarowe boiska treningowe – jedno z naturalną nawierzchnią, a drugie ze sztuczną trawą wraz z zadaszeniem membranowym.

Koncepcja zagospodarowania kompleksu ma być ekologiczna, przyjazna i otwarta dla mieszkańców. Poza dostosowaniem całej infrastruktury do potrzeb osób niepełnosprawnych, zadbaniem o brak barier architektonicznych, powstanie tu także dotykowa makieta obiektu i system nawigacyjno-informacyjny dla osób z dysfunkcją narządu wzroku. Będzie też stanowisko do audiodeskrypcji. Otwartość dla mieszkańców oznacza, że będzie tu możliwe organizowanie nie tylko imprez sportowych, ale też kina letniego, festynów czy koncertów.

W planach jest także stworzenie zaplecza dla rodziców z małymi dziećmi – pomieszczenia z przewijakami i toalety, co byłoby z pewnością ułatwieniem dla osób korzystających z pobliskich terenów rekreacyjnych, a także powstanie sklepu z produktami eko oraz punktów ze zdrowym jedzeniem.

Stadion ma zostać zaprojektowany w wersji eko: mieć zieloną, „oddychającą” elewację pokrytą bluszczem lub mchem. Zielony ma być też dach, a znajdą się na nim również panele fotowoltaiczne, które będą stanowiły źródło zasilania budynku w energię.

Do podlewania murawy ma w jak największym stopniu służyć woda deszczowa. Na terenie kompleksu znajdzie się miejsce dla uli dla pszczół, budek dla ptaków i owadów, tzw. mała architektura, w skład której będzie miejsce dla drzew, kwietników i rozmaitej roślinności. W projekcie powinny znaleźć się także parkingi dla rowerów, hulajnóg – stacje ładowania pojazdów (także skuterów i aut), a elementy wykończenia mają być w stylu skandynawskim, czyli z wykorzystaniem w jak największym stopniu materiałów ekologicznych.

Zaprojektowany i wybudowany kompleks sportowy będzie odzwierciedleniem „Planu Rozwoju 2020-23″, dokumentu stworzonego w ubiegłym roku przez Wartę Poznań. Przetarg ma zostać rozstrzygnięty jeszcze w czerwcu. Na opracowanie koncepcji, przygotowanie projektów, kosztorysów itp. spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie przeznaczyła 10 miesięcy.

Podziel się: