Zespół Tańca Ludowego AWF fot. ZTL AWF
Promocja książki „Historii Poznania” prof. Matusika, nauka tańców ludowych i… wizyta w szafie. wszystko to czeka na tych, który wybiorą się dziś na ludowy piknik z Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk.

PTPN zaprasza na drugi wakacyjny piknik na skwer swojego imienia na Morasku, obok budynku Wydziału Fizyki UAM. Tym razem impreza odbędzie się pod hasłem „Na ludowa nutę – piknik dla małych i dużych” z okazji 110. rocznicy utworzenia w ramach PTPN Działu Ludoznawczego – bo taką świętujemy w tym roku.

Z tej okazji gościem specjalnym pikniku będzie Zespół Tańca Ludowego „Poznań” AWF, który nie tylko zatańczy, ale też poprowadzi warsztaty dla dzieci. Będzie także coś dla dorosłych: zespół zaprosi wszystkich m.in. do nauki krakowiaka i zatańczenia wspólnego poloneza w ramach ogólnopolskiej akcji „Polonez łączy”. Od godziny 12.00 będzie działał punkt, w którym będzie można przymierzyć barwne stroje ludowe udostępnione przez zespół z AWF, a później zrobić sobie w nich zdjęcie. Najmłodsi wysłuchają baśni i legend z różnych regionów oraz zajrzą do… szafy, dzięki czemu będą mogli wziąć udział w ludowym pokazie mody.

Będzie można nie tylko obejrzeć z bliska kilka regionalnych strojów ludowych reprezentujących różne zakątki Polski, ale też poczuć ich ciężar – a bywał naprawdę spory! Będzie też można zobaczyć i posłuchać instrumentów, na których tancerzom przygrywają muzycy z zespołowej kapeli.

Dla miłośników historii z pewnością atrakcją będzie wywiad z prof. Przemysławem Matusikiem, autorem czterotomowej publikacji pt. Historia Poznania, która ukazała się w ostatnim czasie w Wydawnictwie Miejskim Posnania i cieszy się niemałą popularnością. Przeprowadzi go dr Jacek Kubiak, kierownik Poznańskiego Archiwum Historii Mówionej.

Mat. pras.