Poznań: Pikieta przeciwko wycince bieszczadzkich lasów

protest przeciwko wycince bieszczadzkich lasów - inicjatywa Dzikie Karpaty
Obrońcy środowiska protestowali dziś w 17 miastach przeciwko niszczeniu bieszczadzkich lasów. Także w Poznaniu. Działacze Obozu dla Klimatu i Inicjatywy Dzikie Karpaty wręczyli też petycję dyrektorowi Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

– Może się wydawać, że jesteśmy bardzo daleko od miejsca, o którym mówimy. Ale dzisiaj w tym samym dniu, prawie tym samym czasie, spotykamy się w 17 miastach w całej Polsce, w której znajdują się regionalne dyrekcje LP i przed Główną Dyrekcją LP w Warszawie – mówi Krystyna Lewińska z Inicjatywy Dzikie Karpaty.

Inicjatywa Dzikie Karpaty, która rozpoczęła akcję, powstała 3 lata temu. To oddolny ruch społeczny, niezależny i apolityczny, który organizuje patrole leśne, spacery przyrodnicze i spotkania edukacyjne. Ale czasami też protestują, gdy rozmowy nie dają już efektu – albo gdy nie można czekać.

– Mamy trzy główne postulaty. przede wszystkim ochrona Puszczy Karpackiej, czyli najcenniejszych lasów górskich w Polsce – mówi Krystyna Lewińska. – Domagamy się w ramach tego powołania projektowanego już od 30 lat Turnickiego Parku Narodowego oraz skuteczniej chroniącej otuliny Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Druga sprawa to ograniczenie polowań w Puszczy Karpackiej. Chcemy rezygnacji z polowań w tym projektowanym Turnickim Parku Narodowym i w otulinie parku, a na szerszym obszarze chcemy blokady polowań zbiorowych i strzelania w czasie rykowiska jeleni. Trzeci postulat jest społeczny: chcemy ochrony przyrody, ale mieszkańcy i mieszkanki też są ważni. Wierzymy, jako społeczeństwo mamy obowiązek zadbać o rekompensatę kosztów ochrony przyrody dla lokalnych mieszkańców. Drewno ma być pozyskiwane przede wszystkim dla zaspokojenia potrzeb lokalnych, a nie wywożone. Chcemy lasu, który jest otwarty dla ludzi, do którego można swobodnie wchodzić, zbierać jagody i grzyby, a nie lasu, który wygląda jak na tym plakacie.

Działacze chcą zatrzymania trwającej wycinki drzew do czasu ustanowienia lepszej ochrony tych lasów. Swoją petycję przekazali dziś w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych na ręce Małgorzaty Krokowskiej-Paluszak, rzeczniczki prasowej i Tomasza Maćkowiaka, naczelnika Wydziału Edukacji i Promocji RDLP.

Lilia Łada

Podziel się:

Ostatnio dodane: