Pikieta protestacyjna studentów w Poznaniu. Nie chcą zamknięcia „Jowity”

DS Jowita fot. L. Łada

Nie cichną protesty przeciwko likwidacji domu studenckiego „Jowita” w Poznaniu. 13 kwietnia ma się odbyć spotkanie w tej sprawie z rektorką Bogumiłą Kaniewską. Tego samego dnia studenci zapowiadają pikietę protestacyjną przed „Jowitą”.

Przypomnijmy: rektorka Bogumiła Kaniewska poinformowała o konieczności zamknięcia akademika na swoim profilu na Facebooku. Powodem jest stan techniczny budynku, zły od kilku lat – ale remonty uniemożliwiała skomplikowana sytuacja własnościowa gruntów, na których stoi budynek. Ich właścicieli nie wywłaszczono prawidłowo, więc obecnie „Jowita” stoi także na działkach należących do osób prywatnych.

Zresztą według szacunków uczelnianych ekspertów generalny remont „Jowity” kosztowałby od 90 do 100 mln zł. Władze uczelni zdecydowały więc, że bardziej im się opłaca sprzedać budynek niż inwestować w jego remont, zwłaszcza w takiej sytuacji własnościowej, a za uzyskane pieniądze wybudować nowy dom studencki. Rektorka zwróciła też uwagę, że na Morasku powstaje obecnie nowy akademik, który będzie miał 400 miejsc, o 93 więcej niż „Jowita”, i zostanie otwarty w nowym roku akademickim. I wtedy „Jowita” zostanie zamknięta.

Decyzja władz rektorskich nie spodobała się Parlamentowi Studentów UAM, który wystąpił do władz rektorskich o udostępnienie dokumentów związanych ze stanem technicznym i własnościowym budynku, a także posłowi Franciszkowi Sterczewskiemu, który wystąpił w tej sprawie do władz UAM z interpelacją poselską.

Pomysł nie podoba się też studentom mieszkającym w „Jowicie”. Ich zdaniem lokalizacja akademika jest bardzo dobra, a ceny za pokój – przystępne, także ze względu na nienajlepszy stan techniczny. Tymczasem akademik na Morasku raczej nie będzie oferował miejsc w tej samej cenie, bo choćby względu na standard będzie droższy. A dla wielu studentów wyższe opłaty za miejsce to duży problem.

Inna sprawa, że mogą ich w ogóle nie dostać – jak powiedziała Głosowi Wielkopolskiemu Magdalena Kalbarczyk ze Studenckiej Inicjatywy Mieszkaniowej, tylko 5 proc. studentów UAM może liczyć na miejsca w akademikach, bo akademik na Morasku jest pierwszą nową inwestycją w tej dziedzinie od wielu lat. Dlatego mimo otwarcia nowego akademika zamknięcie „Jowity” jest dużym problemem, bo uczelnia się rozrasta, ale jej zasoby mieszkalne dla studentów już nie. A obecnie UAM liczy prawie 31 tys. studentów.

Dlatego studenci zaplanowali pikietę protestacyjną przed spotkaniem z rektorką – ma się ono odbyć 13 kwietnia w „Jowicie” o 18.00, a pikieta rozpocznie się o 17.00.

Podziel się:

Ostatnio dodane: