Animator fot. Festiwal Animator

Poznań: Pierwsze zapowiedzi programowe festiwalu Animator

14.Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator zacznie się 9. lipca i potrwa 7 dni. A co podczas niego zobaczymy? Organizatorzy uchylili rąbka tajemnicy.

ANIMACJA Z BRAZYLII
Przed nami filmowa podróż do Ameryki Południowej. Historia brazylijskiej animacji jest niezwykle różnorodna i sięga już stu lat. Jej bogactwo będzie można poznać w trakcie czterech pokazów filmów krótko- i pełnometrażowych. Część z nich jest poświęcona przeszłości, a część temu, co brazylijskie produkcje mają do zaoferowania dzisiaj. W programie między innymi: “City of Pirates” Otto Guerry, “Boi Aruá” Chico Liberato i wiele innych!

KOBIETY MAJĄ GŁOS
To kolejna odsłona niezwykle popularnego, autorskiego cyklu programmerki ANIMATORA Anny Głowińskiej. Program znakomicie wpisuje się w zauważoną potrzebę zrównoważonej reprezentacji kobiet i mężczyzn w branży filmowej. Tylko poprzez poznanie perspektyw kobiet animatorek można zmieniać kulturę i kreować świat, który będzie służył wszystkim. Dlatego organizatorzy zapraszają, by zobaczyć obraz myśli, potrzeb, lęków i wartości oraz herstorie animatorek z całego świata. W programie pokazu znajdą się animacje takich artystek jak Dina Velikovskaya, czy Marta Pajek.

ANIMACJA INTERAKCJA – GRY WIDEO
Animacja to nie tylko filmy – to też gry video. W tym roku festiwalowi goście zdradzą nie tylko tajniki pierwszej animacji 3D, ale zapraszą również na warsztaty przyszłych twórców gier. Poprowadzi je Bartosz Rakowski ze studia Atomic Jelly. Uczestnicy poznają cały proces twórczy od pomysłu do wydania gry, zobaczą też najbardziej spektakularne, zaskakujące i nieoczywiste zwiastuny z sekwencjami gier wideo.

Z kolei podczas pokazu Metropolitan – machinimy, będzie można obejrzeć animacje wykorzystujące środowisko gier, a także prezentację o monstrach w retro grach i o tym, jak zaistniały w popkulturze. Szykuje się podróż przez spektrum światów, stworzonych na potrzeby elektronicznej rozrywki.

Animator bez Selekcji 2021

Jak co roku widzowie mogą wybrać filmy, które z tzw. „dziką kartą” wejdą do pokazów konkursowych podczas 14. MFFA Animator. Już został wybrany film, który powalczy o Złoty Animusz w Konkursie Polskich Filmów Animowanych ANIMATOR.PL – „Nie strać jej piękna” Mateusza Błaszczyka. W czerwcu (11-12.06) będzie można spotkać się w kinie Muza oraz online, by z kolei wybrać animację, która będzie miała szansę na festiwalowe Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych.

Program czerwcowego pokazu w Kinie Muza
1. „In Her Boots”, Kathrin Steinbacher, Austria 2020
2. „EN RANG PAR DEUX, MEETING ALIOU E AFIF”, Elisabetta BOSCO, Margherita GIUSTI, Viola MANCINI, Italy 2020
3. „Who, what and when?”, Francesco Vecchi, Italy 2021
4. „Please Don’t Touch”, Capucine Gougelet, France 2021
5. „Naked”, Kirill Khachaturov, Russian Federation 2019
6. „Moon” / „Księżyc”, Tomek Popakul, Poland 2021
7. „We Have One Heart”, Katarzyna Warzecha, Poland 2021
8. „Bad Seeds” / „Mauvaises herbes”, Claude Cloutier, Canada 2020
9. „Mother didn’t know” / „Mor visste ingenting”, Anita Killi, Norway 2021
10. „98 kg”/ „Siłaczka”, Izabela Plucińska, Poland 2021
11. „Drake, rope and acorn”/„Селезень, верёвочка и жёлудь”, Alina Titorenko, Russian Federation 2021
12. „Dog’s Field”, Michalina Musialik, Poland 2020
13. „Mademoiselle Pigeon”, Alexandra Myotte, Canada 2020
14. „Beloved”, Farzaneh Omidvarnia, Denmark 2020
15. „Hunting”/ „ Ehiza”, Hauazkena Taldea – Begoña Vicario (Coordinator), Spain 2020
16. „I’M A FISH”/„Я-РЫБА”, Daria Melnikova, Russian Federation 2020
17. „Robots”/ „Roboti”, Ondřej Brýna, Czech Republic 2020
18. „El Mago Georges”, Katalin Egely, Hungary 2020
19. „Candle Lit”, Nick Francis, United States 2020
20. „Tanabata”, Eirik Heggen, Norway 2021
21. „Shlomo and the Rabbi”/ „Shlomo et le Rabbin”, Julien David, France 2021
22. „Pishto’s Birthday”, Sonya Kendel, Russian Federation 2021

Szczegółowe informacje jak zawsze można znaleźć na stronie festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator jest festiwalem kwalifikującym do Oscara(R). To największe w Polsce wydarzenie kulturalne poświęcone filmowi animowanemu. Animator jest również laureatem jubileuszowej nagrody PISF w kategorii Krajowe Wydarzenie Filmowe. Na każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym konkurs, retrospektywy, przeglądy tematyczne i premiery. Animator to także koncerty, warsztaty oraz bardzo obszerny program dla najmłodszych widzów. Wyróżnikiem poznańskiego festiwalu jest wszechobecna fuzja animacji z muzyką.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze