Poznań: Pierwsze parkomaty już na ulicach Łazarza

parkomat-fot. ZDM
W terenie pojawiły się już pierwsze parkomaty, z których korzystać będą kierowcy parkujący w Strefie Płatnego Parkowania na Łazarzu.

Urządzenia można spotkać między innymi w rejonie ulicy Kasprzaka, Bogusławskiego i Potworowskiego. Montaż parkomatów rozpoczął się również na ul. Głogowskiej. Obecnie są one zabezpieczone folią ochronną i nie można z nich korzystać. Dokonywanie opłat za postój będzie możliwe po uruchomieniu na Łazarzu Strefy Płatnego Parkowania, zaplanowanym na 1 lutego 2021 roku.

Parkomaty instalowane na Łazarzu są jednymi z najbardziej nowoczesnych w Polsce. Umożliwiają one płatność zarówno bilonem, jak i kartą płatniczą oraz BLIKiem. W parkomacie będzie można opłacić opłatę dodatkową nałożoną przez kontrolera w przypadku przekroczenia czasu parkowania. W dowolnym urządzeniu będzie można również przedłużyć czas parkowania w strefie.

Płacąc za postój, trzeba będzie podać numer rejestracyjny pojazdu, który zostanie zapisany na bilecie parkingowym w postaci kodu QR. Przy kolejnym parkowaniu lub przy przedłużaniu postoju ponowne wprowadzanie numeru rejestracyjnego nie będzie konieczne – wystarczy zeskanować kod QR z poprzedniego biletu, a parkomat automatycznie rozpozna pojazd. Co istotne, rejestracja wpisana w ten sposób w parkomacie na Łazarzu zostanie „zapamiętana” również przez urządzenia na terenie Wildy i na odwrót.

Łącznie na ulicach Łazarza i Wildy zainstalowanych zostanie 369 parkomatów. Zgodnie z harmonogramem pierwsza partia urządzeń (100 sztuk) powinna być zamontowana do połowy października.

ZDM, el