sobota, 24 lutego, 2024

Poznań: Pierwsza msza na Łacinie. Przyszły tłumy

Siedziba w dawnym sklepie spożywczym, poduszki zamiast ławek i aneks kuchenny z kawą oraz czekoladą. Tak wygląda nowa parafia na Łacinie pod wezwaniem Imienia Jezus. 1 września została odprawiona pierwsza msza, a wierni stawili się w niedzielę 4 września.

O ustanowieniu nowej parafii biskup Stanisław Gądecki poinformował kilka miesięcy temu. Na Łacinie przybyło nowych domów, nie ma natomiast kościoła, a niewielka świątynia św. Rocha, bo to pod tę diecezję podlegała administracyjnie Łacina, nie była w stanie pomieścić wszystkich nowych wiernych.

Dekret ustanawiający nową parafię wszedł w życie 1 września tego roku. Ksiądz Radek Rakowski, proboszcz parafii, odprawił w kaplicy mieszczącej się w dawnym sklepie spożywczym przy ul. Niemena 5, pierwszą mszę świętą. Ale wierni tłumnie zjawili się w niedzielę, 4 września. Do tego stopnia tłumnie, że nie wszyscy zmieścili się w środku.

Atmosfera w tej kaplicy jest zupełnie inna niż w tradycyjnym kościele: część wiernych siedziała na poduszkach, nie na ławkach, a po mszy można było sobie zrobić kawę i porozmawiać z sąsiadami. Nie ma głośników ani dzwonów, wystrój jest skromny, wręcz ascetyczny i z naturalnego drewna. To, zdaniem księdza Rakowskiego, sprzyja budowaniu więzi i bliskości między ludźmi, co jest bardzo ważne w tej parafii, jako że praktycznie wszyscy parafianie to ludzie nowi, mieszkający w niedawno wybudowanych osiedlach.

Docelowo parafia chciałaby mieć oczywiście swoją świątynię, ale na razie, choćby ze względu na koszty, nie jest to możliwe. Poza tym, jak uważa ksiądz Rakowski, najpierw trzeba zbudować wspólnotę.

https://www.facebook.com/xradek.rakowski/posts/5557800847610549

Strona głównaPoznańPoznań: Pierwsza msza na Łacinie. Przyszły tłumy