Poznań: PBO – zaczyna się głosowanie!

Patryk Pawełczak fot. UMP
175 wybranych projektów Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2021 ma numery i można zaczynać głosowanie. Rozpocznie się już jutro, a do rozdania jest 21 mln zł.

Dziś odbyło się losowanie numerów, które zostały nadane poszczególnym projektom. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, wydarzenie było transmitowane online.Nad wszystkim czuwali pracownicy Poznańskiego Centrum Komputerowo-Sieciowego. Lista projektów, wraz z ich numeracją, jest już dostępna na stronie internetowej PBO 2021.

W tym roku wpłynęły 253 pomysły – 167 z nich zaopiniowano pozytywnie, 10 wycofano na prośbę wnioskodawców. Wpłynęło też 28 odwołań, z czego 8 rozpatrzono pozytywnie. Ostatecznie na liście do głosowania znalazło się 175 projektów – 34 ogólnomiejskie, 12 w ramach Zielonego Budżetu i 129 rejonowych.

– Myślę, że w obecnym czasie liczbę tę można uznać za satysfakcjonującą. Dziękujemy mieszkańcom, którzy złożyli wnioski za to, że postanowili nadal uczestniczyć w Poznańskim Budżecie Obywatelskim – mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP.

Najważniejszą zmianą – w porównaniu do poprzedniego roku – jest wprowadzenie w ramach projektów ogólnomiejskich Zielonego Budżetu. Celem tej inicjatywy jest stworzenie atrakcyjnych dla mieszkańców terenów zielonych (parków, zieleńców, skwerów, ogrodów deszczowych, pasaży bioretencyjnych, łąk kwietnych, rabat kwietnikowych lub bylinowych, alei drzew, parków jednego drzewa czy innych niekonwencjonalnych rozwiązań wzbogacających ekosystem). W związku z wprowadzoną zmianą poznaniacy mogą oddać więcej głosów, bo 4 głosy, a nie 3, jak dotychczas.

W tym roku do wydania nadal będzie aż 21 mln zł – 15 mln zł na projekty rejonowe i 6 mln zł na projekty ogólnomiejskie, z czego 4 mln zł na Zielony Budżet.

O tym, które projekty zwyciężą w tegorocznej edycji PBO, zdecydują wyniki głosowania. To rozpocznie się 23 października i potrwa do 20 listopada (do godz. 12). Aby wziąć udział w głosowaniu, nie trzeba być zameldowanym w Poznaniu, wystarczy, że jest się jego mieszkańcem. Nie ma też ograniczeń wiekowych, ale w przypadku niepełnoletnich poznaniaków konieczna jest zgoda rodzica lub opiekuna.

Głosowanie odbywa się drogą elektroniczną, w serwisie Poznański Budżet Obywatelski 2021, co w dobie aktualnej sytuacji epidemiologicznej jest dużym ułatwieniem. Każdy może oddać dwa głosy na projekty ogólnomiejskie (w tym 1 w ramach Zielonego Budżetu) i dwa na rejonowe.

– Można oddać mniej głosów, ważne jednak, aby zrobić to podczas jednego logowania. Nie można rozłożyć głosowania w czasie – zaznacza Patryk Pawełczak.

Wyniki głosowania poznamy do 30 listopada.

UMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: