Poznań: Parowóz Lowa w weekend na trasie Maltanki

Dni Pary Maltanka Borsig Bn2t fot. Sławek Wąchała
W najbliższy weekend, 12 i 13 września, po raz kolejny na Maltance odbędą się Dni Pary. Tym razem nie będzie kursował Borsig Bn2t – zastąpi go Lowa, parowóz wypożyczony od Towarzystwa Wyrzyskiej Kolei Wąskotorowej w Białośliwiu.

12 i 13 września na trasie Maltanki kursować będzie parowóz Lowa, wyprodukowany w 1951 roku w Poczdamie-Babelsbergu. Najpierw wykorzystywano go w Przedsiębiorstwie Robót Kolejowych w Krakowie, a później w żwirowni w Mirosławiu Ujskim. Po zakończeniu eksploatacji był pomnikiem, następnie trafił do skansenu, aż wreszcie zajęli się nim miłośnicy z Białośliwia. W ubiegłym roku wrócił na tory.

W tym sezonie Lowa zawitała do Poznania dwa tygodnie temu. W najbliższy weekend zastąpi w ruchu Borsiga (planowe odjazdy parowozu ze Stacji Maltanka o pełnych godzinach, natomiast ze stacji Zwierzyniec – pół godziny później, natomiast 26 i 27 września znów oba pociągi będą prowadzone trakcją parową.

Na linii 0 w najbliższą sobotę będzie kursował GT8. Jednym z pasażerów będzie Bartek, który ujął wszystkich, gdy podczas ubiegłorocznego pożegnania jednokierunkowych “helmutów” napisał list: “Bardzo proszę, aby tramwaje o nazwie Helmut dalej jeździły, dlatego, że są legendarne i fajne. Można siedzieć razem z mamą lub tatą, bo mają podwójne siedzenia”.

Już wtedy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, wyjaśniał małemu miłośnikowi komunikacji, że “helmuty” nie znikają z Poznania: “Część z nich będzie jeździć na linii turystycznej 0, obsługiwanej przez Klub Miłośników Pojazdów Szynowych (…) Zapraszam Bartka wraz z Jego rodzicami do wspólnego przejazdu”.

Już wiemy, że wspólna przejażdżka odbędzie się w sobotę. Natomiast w niedzielę na linii 0 kursował będzie skład N+ND. Na linii 100 w sobotę będzie można przejechać się Jelczem PR110 oraz Jelczem M11 i Ikarusem 280.17, które przyjechały do nas z Wrocławia. W niedzielę pasażerów wozić będą: Jelcz PR110 oraz Ikarus 280.26 i wrocławski Ikarus 280.17.

Przypominamy, że kolejka Maltanka będzie kursować do końca września, jak do tej pory – w dni robocze co godzinę, a w weekendy co pół godziny (od 10.00 do 19.00).
Również do końca września funkcjonować będą weekendowe linie turystyczne: tramwajowa linia 0 i autobusowa linia 100.

MPK, el

Podziel się: