wtorek, 5 grudnia, 2023

Poznań: Parowóz Borsuk wraca na trasę Maltanki

Już w najbliższy weekend na tory przy jeziorze Maltańskim wyjedzie parowóz Borsig Bn2t, zwany Borsukiem lub – bardziej pieszczotliwie – Agusią. Kiedy będzie go można spotkać na trasie?

4 i 5 lipca (sobota i niedziela) to pierwsze dni w sezonie 2020, kiedy na wąskie tory Maltanki wyjedzie “Borsuk” – parowóz z niezwykłą historią. Został wyprodukowany w Zakładach Augusta Borsiga w Berlinie w 1925 roku. Pełnił służbę w majątku ziemskim w Obrzycku, a po wojnie w Zakładach Chemicznych w Chorzowie, gdzie później został… pomnikiem. Przekazany Poznańskiemu Klubowi Modelarzy Kolejowych, został odbudowany i – w 1999 roku – skierowany do eksploatacji. Obecnie jest ozdobą taboru wykorzystywanego na Maltance.

Tak, jak w minionych latach “Borsuk” ponownie będzie woził pasażerów, ciesząc przy tym oko osób spędzających czas nad jeziorem Maltańskim. Na trasę będzie wyruszał co drugi weekend – od najbliższego aż do końca września. Za każdym razem parowóz należy właściwie przygotować do drogi, a to oznacza, że aby mógł wyjechać w pierwszy kurs z pasażerami o godzinie 10.00 przygotowania należy rozpocząć… nad ranem. Cała procedura trwa około 5 godzin.

– Kocioł musi być napełniony wodą, a następnie przystępuje się do oczyszczania płomieniówek, paleniska i popielnika – wyjaśnia maszynista Filip Bebenow. – Trzeba przygotować suche drewno, następnie rozpalić je w palenisku. W miarę rozgrzewania się kotła drewno stopniowo zastępuje się węglem. Trzeba poczekać, aż woda w kotle się zagotuje, a para osiągnie ciśnienie 12 atmosfer. Należy jeszcze sprawdzić działanie armatury (najważniejsze są przyrządy wodowskazowe i zasilające kocioł w wodę), posmarować układ napędowy, uzupełnić zapas wody i węgla na tendrze i… można wyruszyć na szlak.

Terminy przejazdów parowozu Borsig po szlaku Kolejki Parkowej Maltanka:

4 i 5 lipca 2020
18 i 19 lipca 2020
1 i 2 sierpnia 2020
15 i 16 sierpnia 2020
29 i 30 sierpnia 2020
12 i 13 września 2020
26 i 27 września 2020 (zakończenie sezonu na Maltance)
Planowe odjazdy parowozu ze Stacji Maltanka o pełnych godzinach, natomiast ze stacji Zwierzyniec – pół godziny później.

Podczas jazdy kolejką obowiązują ograniczenia z powodu pandemii koronawirusa. Do pociągu może wsiąść ograniczona liczba pasażerów, a wszyscy muszą mieć zakryte usta i nos, z wyjątkiem dzieci do lat 4.

MPK, el

Strona głównaWiadomości z Poznania i powiatu poznańskiegoPoznań: Parowóz Borsuk wraca na trasę Maltanki