Poznań: Parada motocyklowa Solidarności przejechała przez miasto

parada motocyklowa Solidarności fot. L. Łada

Tradycyjnie już z okazji rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności parada motocyklowa Solidarności i Wolności przejechała przez miasto. W tym roku odbyła się po raz czternasty.

42 lata temu, 31 sierpnia 1980 roku, gdańscy stoczniowy zakończyli strajk i podpisali Porozumienia Sierpniowe, dzięki którym powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność. Od 14 lat z tej okazji związkowcy przejeżdżają w paradzie motocyklowej Solidarności i Wolności przez miasto – nie inaczej było i w tym roku. A ze względu na wojnę na Ukrainie paradzie towarzyszyły akcenty wsparcia dla Ukrainy.

Jarosław Lange, przewodniczący wielkopolskiej Solidarności, zaapelował do Wielkopolan o wywieszenie flag.
„Możemy ten Dzień Solidarności i Wolności uczcić w wyjątkowy sposób – wywieszając flagę Solidarności przy domostwie” – czytamy na stronie NSZZ Solidarność. – „Dzięki temu przypomnimy naszym rodzinom, sąsiadom, mieszkańcom Wielkopolski o wspólnej historii, z której mamy prawo być dumni. Dla każdego członka Związku przygotowaliśmy flagę z naszym logotypem, którą można odebrać osobiście w biurach Regionu Wielkopolska NSZZ Solidarność w Poznaniu, Lesznie i Pile. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, Prezydium Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ Solidarność postanowiło przekazać flagi także miastom i gminom z terenu naszego Regionu (tym, które wyraziły taką wolę), aby każdy mieszkaniec mógł spojrzeć na powiewające flagi Solidarności na głównych arteriach ulic i budynkach użyteczności publicznej”.

Parada motocyklowa Solidarności i Wolności zazwyczaj ruszała z placu Adam Mickiewicza, jednak w tym roku, ze względu na remonty, wyruszyła o 14.00 z parku Jana Pawła II, czyli z Łęgów Dębińskich. Po przejechaniu przez miasto motocykliści dotarli nad Strzeszynek, gdzie zaplanowano piknik z muzyką na żywo.

Natomiast główne obchody 42. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych odbędą się w samą rocznicę, czyli 31 sierpnia. Tego dnia o godzinie 17.00 zostanie odprawiona msza w kościele oo. Dominikanów, a o 18.30 zostaną złożone kwiaty przy pomniku Poznańskiego Czerwca 56.