Adam Szejnfeld, Maria Janyska, Rafał Grupiński fot. KO

Poznań. Pandemia kontra rząd. Politycy KO podsumowali działania

– Chaos, niekompetencja i brak strategii – tak określił senator Adam Szejnfeld działania rządu Prawa i Sprawiedliwości dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii.

– Lockdown wprowadza się 24 października 2020 roku, w grudniu wprowadza się ustawę, tak zwaną tarczę 6.0, przedsiębiorcy mają prawo składać wnioski od 15 stycznia, a ma to wszystko dotyczyć listopada. Czy ktoś to potrafi zrozumieć? – podał przykład senator i podkreślił, że to tylko jeden z dziesiątków przykładów.

Kolejnym przykładem są duże sklepy, które mogą być otwarte, mimo że bywa w nich po kilkaset osób, ale już na przykład zakład zegarmistrzowski, do którego przychodzi najwyżej po kilku klientów, już nie.
– Czy przedsiębiorcy, którzy od dzisiaj uważają, że będą korzystali z prawa do obywatelskiego sprzeciwu, do protestu, nie mają racji, jeśli są tak nierozsądnie, nierówno traktowani? – pyta senator.

Adam Szejnfeld uważa, że jedynym kryterium pomocy dla przedsiębiorców powinien być spadek dochodów, a nie ocena stanu ich działalności, jak to jest teraz. Odszkodowania dla przedsiębiorców powinien natomiast płacić ten, które zakazuje im działalności. Tego samego zdania jest też posłanka Maria Janyska.

– Pomoc powinna być adresowana do wszystkich, którzy jej potrzebują, do wszystkich poszkodowanych, a nie wybiórczo, do branż, które się przypomniały rządowi – mówiła posłanka.

Parlamentarzyści odnieśli się też do zarzutów rządu Prawa i Sprawiedliwości, że opozycja nie chce współpracować dla dobra obywateli, w tym przedsiębiorców. Senator Szejnfeld nazwał to oszczerstwem, ponieważ to właśnie Koalicja Obywatelska złożyła poprawki, żeby pomoc dla przedsiębiorców objęła też okres stycznia i grudnia. Łącznie to razem ponad 300 poprawek, ale wszystkie są odrzucane przez PiS, tak samo jak projekty ustaw – a przy tym Prawo i Sprawiedliwość cały czas narzeka, że opozycja nie współpracuje, nie chce realizować z rządem rozwiązań dla obywateli i przedsiębiorców.

– Jesteśmy opozycją, która konstruktywnie chce działać razem z władzą, którą krytykujemy, ale ważniejszymi dla nas wartościami są interes obywateli, w tym interes przedsiębiorców – zapewniają poznańscy parlamentarzyści.

Senator Szejnfeld oczekuje też przedstawienia przez rząd średniookresowej i długookresowej strategii działania w poszczególnych sferach życia publicznego. Jego zdaniem jeśli system szczepień się nie poprawi, a ich tempo nie przyspieszy, to ten rok nie będzie rokiem zakończenia problemów z epidemią.

– Ludzie i przedsiębiorcy muszą wiedzieć, po pierwsze: co ich czeka i po drugie: od czego jest to uzależnione – podsumował senator. – Żeby wiedzieli, na jakich zasadach dostaną pomoc finansową.

4 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze