tramwaj 12 fot. MPK

Poznań: Pandemia a tłok w miejskiej komunikacji. Będzie więcej kursów!

Zarząd Transportu Miejskiego zadecydował o zmniejszeniu częstotliwości kursowania tramwajów i autobusów, żeby nie wozić powietrza. Ale z tego powodu w niektórych godzinach do pojazdów nie da się szpilki wcisnąć. “Czy tak wygląda walka miasta z pandemią koronawirusa?” – pytają zdenerwowani pasażerowie.

Pan Maciej dojeżdża tramwajem z Piątkowa do pracy w centrum Poznania. Na ósmą – czyli jedzie tramwajem akurat w tym samym czasie, co inni jeżdżący do pracy…
– Zazwyczaj nie jest tak źle, ale dziś chyba mieli jakąś awarię i kilka tramwajów nie jechało – opowiada. – A ponieważ niektóre linie zostały zawieszone, to do tych pozostałych wsiada więcej pasażerów. I tak dziś zrobił się tłok.

Pan Maciej jest zdania, że ograniczenie kursowania autobusów i tramwajów to dobry pomysł, skoro mniej ludzi nimi jeździ z powodu pandemii. Ale wykonano go bez zastanowienia się.
– Jak czytałem w komunikatach, to po prostu wprowadzono sobotni rozkład i już – wyjaśnia. – A przecież teraz nie mamy soboty, jest zupełnie inna sytuacja i inna mobilność ludzi. jak czasem jadę wcześniej do pracy, bo muszę odebrać towar, to stoję o piątej, szóstej rano na przystanku i widzę puste tramwaje, jeden za drugim, które rzeczywiście wożą powietrze. A później przychodzi pora, kiedy ludzie jadą do pracy, a te tramwaje dalej kursują z tą samą częstotliwości, tylko że wtedy to już nie wystarcza. Naprawdę nie można zrobić tak, żeby o szóstej rano jechało ich mniej, za to o ósmej więcej?

Prezydent Jacek Jaśkowiak przyznał podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że ZTM odnotował znaczy spadek przychodów z biletów, a także mniej ludzi jeżdżących tramwajami. Tam, gdzie mieści się 200 osób, teraz jedzie najwyżej 30. Zapewnił też, że miasto monitoruje stan w miejskiej komunikacji na bieżąco.
– Na Pestce był tłok, bo jeden tramwaj wypadł, ale śledzimy na bieżąco – wyjaśnił. – Będziemy monitorować, żeby nie dochodziło do takich sytuacji.

i chyba rzeczywiście tak się dzieje, bo dziś Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił, że od wtorku, 24 marca, w każdy dzień roboczy wykonane zostaną dodatkowe kursy na trasie PST.
Na linii 12:
➡ w godz. 7.10 – 7.40 – dwa dodatkowe kursy z os. Sobieskiego do Starołęki
➡ w godz. 15.15 – 15.45 dwa dodatkowe kursy ze Starołęki do os. Sobieskiego,
Na linii 16:
➡ w godz. 7.15 – 7.45 dwa dodatkowe kursy z os. Sobieskiego do Franowa
➡ w godz. 15.10 – 15.40 dwa dodatkowe kursy z Franowa do os. Sobieskiego.

Lilia Łada

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze