Muzeum Motoryzacji fot. MTP
Ponad 100 zabytkowych samochodów w specjalnie zaaranżowanych strefach. Wędrujące poznańskie Muzeum Motoryzacji wreszcie znalazło stałą siedzibę. Na MTP.

Nowe muzeum zostanie otwarte już w piątek na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Warto przypomnieć, że placówka od wielu lat „tułała się” po mieście. Dawno temu mieściła się w pawilonach Giełdy Samochodowej w Przeźmierowie, później przeniosła się pod Kaponierę. Ale stamtąd musiała się wynieść ze względu na remont podziemi ronda poprzedzający Euro 2021 i od tego czasu była bezdomna.

Teraz z pomocą przyszła Grupa MTP, która udostępniła na potrzeby muzeum historyczny pawilon nr 2, od ulicy Głogowskiej, zwany wcześniej Halą Przemysłu Ciężkiego. Od piątku 19 lutego w tej właśnie hali będzie można oglądać klasyczne egzemplarze samochodów z różnych epok, na wystawie podzielonej na kilka stref tematycznych: od pierwszych aut Henry’ego Forda poprzez amerykańskie klasyki, jak 113-letni REO Gentelman’s Roadster aż po inne niezwykłe pojazdy z całego świata.

Będzie też część francuska: tu staną Citroen B11(BN11)/ Sedan z 1952 roku, Citroen 2CV/Sedan z 1987 roku, a także Standard Flying 12 z dolnozaworowym silnikiem z 1939 roku.

Samochody niemieckie będą prezentowane w części podzielonej murem berlińskim, oddzielnie te z RFN i NRD. Tu zobaczymy takie klasyki jak Mercedes W108/280SE z 1971 roku, BMW E9 z 1973 roku czy DKW F-5 z 1936 roku. Oczywiście będą też trabanty, i to cała kolekcja!

Będzie też PRL: tu znajdziemy unikatowe egzemplarze warszaw, dużych i małych fiatów, tarpanów czy żuków, którym będzie towarzyszyło otoczenie zainscenizowane na camping z lat 60.

Oprócz zabytkowych samochodów osobowych w muzeum znajdą się także stare rowery, wojskowe pojazdy opancerzone oraz motocykle z czasów II wojny światowej. Nadzór merytoryczny nad muzeum sprawuje oczywiście Automobilklub Wielkopolski.

Muzeum Motoryzacji w pawilonie nr 2 zostanie otwarte 19 lutego i będzie czynne, aż do odwołania w każdy piątek w godzinach 10:00-18:00 oraz weekend w godzinach 10:00-17:00. Bilety do muzeum będą dostępne do kupienia tylko online na stronie www.tobilet.pl Wejście do muzeum będzie znajdować się od ul. Głogowskiej przy pawilonie 2 naprzeciwko Dworca Zachodniego.

MTP