Poznań: Ostatnia szansa na złożenie wniosków w programie Kawka Bis

Kawka Bis fot. UMP

Jeszcze do końca lipca można składać wnioski o dofinansowanie likwidacji starych pieców w programie Kawka Bis. W tym roku na realizację projektu miasto przeznaczyło 15 mln zł, uprościło też zasady.

Jak informują władze Poznania, do tej pory przygotowano 469 umów na kwotę blisko 7 mln zł – 90 inwestycji zostało już zrealizowanych.
„Wysokość dofinansowania zależy od tego, jaki nowy sposób ogrzewania wybierze mieszkaniec Poznania” – przypomina magistrat. – „Czasu na likwidację systemów opartych na węglu lub drewnie jest już coraz mniej, dlatego warto pomyśleć o tym już teraz. Od 2024 r. posiadaczom starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania będzie grozić kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Ograniczenia i zakazy dotyczące używania w Poznaniu instalacji, w których następuje spalanie paliw, wprowadziła tzw. uchwała antysmogowa Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z grudnia 2017 r. Osoby, które mają stary piec centralnego ogrzewania, powinny zlikwidować go do końca 2023 r., a korzystający z pieców kaflowych – do końca 2025 r. Miasto wspiera finansowo mieszkańców w tym przedsięwzięciu”.

Poznaniacy i poznanianki, chcący pozbyć się tzw. kopciuchów, mogą starać się o dofinansowanie

  • do 12 tys. zł – w przypadku zmiany na ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazowe lub elektryczne
  • do 15 tys. zł – przy wymianie pieca na pompę ciepła (typu powietrze-woda lub gruntową)
  • aż do 20 tys. zł – w przypadku pompy ciepła połączonej z instalacją fotowoltaiczną lub też połączenia ogrzewania elektrycznego z instalacją fotowoltaiczną.

Wnioski o dofinansowanie można składać tylko do 31 lipca za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) lub w formie papierowej – w siedzibie Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska przy ul. Gronowej 22a, 61-655 Poznań (w godzinach pracy urzędu) lub listownie (kierując dokumenty na wskazany adres).

Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie miasta w zakładce poświęconej programowi Kawka Bis. Informacji udzielają także pracownicy infolinii Poznań Kontakt pod numerem telefonu 61 646 33 44 oraz Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska: tel. 61 878 40 61, 61 878 40 68, 61 878 50 71, 61 878 40 62. Pytania można kierować także pod adres mailowy: kawka@um.poznan.pl.

Podziel się: