Poznań: Ostatni weekend z Kolejką Parkową Maltanka

Dni Pary Maltanka Borsig Bn2t fot. Sławek Wąchała

Weekend 2 i 3 października jest ostatnią szansą w tym roku, by wybrać się na przejażdżkę kolejką. W dodatku w ten ostatni weekend oprócz lokomotywy spalinowej wagoniki pociągnie także Borsig Bn2t – najstarszy sprawny parowóz w Polsce.

Borsig Bn2t z 1925 roku będzie rozpoczynał kursy o pełnych godzinach ze stacji Maltanka, a 30 minut później – ze stacji Zwierzyniec. Przypomnijmy, że w weekendy kolejka kursuje nie co godzinę jak w dni robocze, lecz co 30 minut. A w związku z tym, że od października następuje zmiana godzin otwarcia Nowego Zoo w sobotę i niedzielę – Kolejka Parkowa Maltanka będzie funkcjonować tylko do godziny 17.00.

Kolejka znajduje się nad Maltą od 1972 roku – od początku służy wyłącznie pasażerskim przewozom turystycznym. Dzięki niej można – bez stania w korkach – dotrzeć m.in. do Term Maltańskich i Nowego Zoo. Jednak już sama podróż kolejką jest atrakcją, Maltanka jest jedną z ostatnich kolejek parkowych w Polsce i jedną z nielicznych o prześwicie 600 mm. Parowóz Borsig Bn2t, będący własnością MPK Poznań, jest natomiast najstarszą sprawną lokomotywą parową w Polsce i ozdobą taboru poznańskiej wąskotorówki.

Źródło: MPK

Podziel się: