Poznań: OSP Krzesiny w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczego

podpisanie porozumienia OSP Poznań-Krzesiny fot. UMP

Władze Poznania podpisały dziś porozumienie w sprawie włączenia Ochotniczej Straży Pożarnej Poznań-Krzesiny do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. To oznacza, że poznańscy strażacy będą mogli nieść pomoc na terenie całego kraju.

– Miasto Poznań bardzo poważnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa, zarówno w zakresie walki z przestępczością, jak i ratownictwa przeciwpożarowego. Wiele zawdzięczamy strażakom ochotnikom i staramy się, aby mogli funkcjonować w jak najlepszych warunkach. Cieszymy się, że kolejna poznańska jednostka zostanie włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Zyskają na tym także mieszkańcy innych rejonów kraju – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, który przy okazji podziękował też strażakom za sprawną pomoc 5 sierpnia, podczas zderzenia tramwajów na rondzie Starołęka.

Porozumienie, poza zastępcą prezydenta Poznania, podpisali też mł. bryg. Radosław Hurnik, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, oraz dh Narcyz Szulczyński, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Poznań – Krzesiny. Dokument ten jest podstawą do przesłania drogą służbową przez Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP wniosku o włączenie ww. jednostki OSP do Komendy Głównej PSP. Decyzję w tej sprawie podejmie Komendant Główny PSP w Warszawie na przełomie października i listopada.

Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy funkcjonuje od 1995 roku. Jego celem było stworzenie zorganizowanej grupy skupiającej różne podmioty ratownicze. Dzięki temu można podejmować jeszcze bardziej skuteczne działania. Do zadań specjalistów, skupionych w KSRG, należy nie tylko gaszenie pożarów i walka z klęskami żywiołowymi, ale też ratownictwo ekologiczne, medyczne, wysokościowe, techniczne i poszukiwawczo ratownicze.

W KSRG działają już inne poznańskie jednostki ochotnicze: OSP Ratownictwo Wodne Mistral, OSP Głuszyna, OSP Grupa Ratownictwa Specjalistycznego Poznań.

UMP

Podziel się: