szpital Szwajcarska zakaźny fot. UMP

Poznań: Osoba, która miała zarażać koronawirusem, jest zdrowa

Osoba, która przyjechała z Włoch i która miała zarazić pierwszą pacjentkę koronawirusem, jest zdrowa. Testy wypadły ujemnie, więc ona i jej rodzina zakończyli kwarantannę. Ale w takim razie od kogo zaraziła się pacjentka?

Informację o ujemnych wynikach testów dla osoby, która rzekomo miała przywieźć wirusa do Polski, przekazała nam Cyryla Staszewska, rzeczniczka prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. Nie ma więc możliwości, żeby to ona zaraziła kogokolwiek. Można przechodzić chorobę bezobjawowo, ale nie da się kogokolwiek zarazić, jeśli się nie ma wirusa.

Gdzie jest więc źródło zarażenia? Na to pytanie nigdy nie jest łatwo znaleźć odpowiedź, a przypomnijmy, że wywiad z pacjentka był przeprowadzany kilkanaście dni po możliwym zarażeniu.
– Nie była w żadnym regionie o podwyższonym stopniu ryzyka, powiedziała, że 12 dni wcześniej rozmawiała ze znajomą, która wróciła z Włoch – wyjaśniał dr Andrzej Trybusz, szef Wielkopolskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, podczas specjalnej konferencji prasowej zwołanej przez wojewodę. – Myślę, że mało kto z nas jest w stanie dokładnie powiedzieć, co robił 12 dni wcześniej, więc ustalenie źródła zarażenia jest naprawdę trudnym zadaniem.

Znajoma została wówczas objęta nadzorem i poddana kwarantannie. Wykonano też testy jej i rodzinie, które nie potwierdziły obecności koronawirusa.
Sanepid monitoruje sytuację w rodzinie chorej i wśród osób, z którymi miała kontakt.
– Wszystkie osoby, które tego wymagają, są badane – zapewnia Cyryla Staszewska, rzeczniczka prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Jednak nadal nie wiemy, gdzie i od kogo pacjentka zaraziła się koronawirusem.

el

4
Dodaj komentarz

avatar
Elzbieta ED
Elzbieta ED

Jak pracowala z dziecmi to mogla zarazic sie od jakiegos dziecka

Kinga Horsztyńska
Kinga Horsztyńska

ZAKAŻAĆ, a nie zarażać ! Czy dla Was to jest jedno i to samo ? Zarazić można się parazytem, np. tasiemcem.

Mikka
Mikka

Oj, moze w sklepie…