Poznań: Osiedle przy forcie VIIa? Społecznicy protestują

Fort VII a fot. Constructa Plus
Firma Constructa Plus, właściciel fortu i terenów wokół niego, chce go zrewitalizować, a obok postawić osiedle mieszkaniowe, dla którego fort będzie centrum kulturalnym i rozrywkowym. Pomysł jednak budzi wątpliwości społeczników.

Costructa Plus jest znana w Poznaniu przede wszystkim z odbudowy słynnego „Żelazka”, kamienicy przy Ogrodowej i restaurowanej właśnie kamienicy przy Matejki. Ale jest też właścicielem 9 hektarów terenu wokół fortu, u zbiegu ulic Marcelińskiej i Wałbrzyskiej. Kupiła go w 2006 roku od Agencji Mienia Wojskowego. W centrum znajduje się fort, który powstał w latach 1887–1890, jako drugi etap realizacji zabudowy fortowej w Poznaniu.

Fort przez całe lata stał nieużywany, a firma chce mu dać nowe życie – miały stać się centrum kultury i rozrywki dla mieszkańców osiedla, które miałoby powstać na obrzeżach terenu okalającego fort. Byłyby tam galerie sztuki, działałyby lokalne firmy, a wokół rozciągałby się park z placem zabaw dla dzieci. Budowa i rewitalizacja miałyby się zacząć zaraz po ukończeniu przez firmę odbudowy kamienicy przy ulicy Matejki.

Tymczasem Koalicja ZaZieleń Poznań ma sporo wątpliwości co do tego projektu – przede wszystkim dlatego, że większość terenu to obszar Natura 2000, co oznacza, że organy państwa mają obowiązek zapobiegania wszelkim pogorszeniom stanu tego terenu. Jak obszar Natura 2000 ma się do zabudowy mieszkaniowej, zwłaszcza że nie wiadomo, jaki procent terenu zostanie zabudowany?

Zgodnie ze wstępną koncepcją ma tam stanąć 12 budynków po dwadzieścia kilka mieszkań. Właściciel twierdzi – jak podaje „Gazeta Wyborcza” – że zabudowa miałaby zająć 17 proc. terenu. Jednak zdaniem Koalicji ZaZieleń 12 budynków zajmie znacznie więcej przestrzeni.

Trudno wyrokować, skoro nie ma jeszcze ani projektu, ani pozwolenia na budowę. Nie wiadomo więc, jak planowane budynki i ich rozmieszczenie wpłyną na obszar Natura 2000. Trwa właśnie inwentaryzacja drzew na terenie przyszłej inwestycji i po jej zakończeniu oraz przygotowaniu projektu zapewne będzie można powiedzieć coś więcej na ten temat. Miejmy też nadzieję, że władze miasta, wydając zgodę na budowę, tym razem zainteresują się także drzewami rosnącymi w tej przestrzeni.

el

Podziel się: