Okrąglak 65 lat fot. Sławek Wąchała

Poznań: Okrąglak, czyli 65-latek od środka

65. urodziny to nie byle co, zwłaszcza w przypadku budynku tak znaczącego dla Poznania jak Okrąglak. Nic dziwnego, że chętnych do zwiedzania było sporo – zajrzeliśmy i my. Zobaczcie zdjęcia Sławka Wąchały!

Przede wszystkim trzeba przypomnieć, że ten oryginalny budynek projektu wybitnego architekta Marka Leykama był pierwszym budynkiem w Poznaniu wzniesionym z prefabrykowanych elementów. To 8-piętrowy walec, którego serce stanowi obszerna klatka schodowa o średnicy 5 metrów z trzema biegami schodów. Budynek zaprojektowany w 1948 roku, został wybudowany w latach 1948 – 1955.

Na dachu budynku mieści się taras widokowy otoczony balustradą, który warto zawsze odwiedzić – niestety, ponieważ to już nie jest dom towarowy, tylko obiekt biurowy, taras nie jest ogólnodostępny. I to kolejny powód, dla którego warto się wybrać na zwiedzanie Okrąglaka, gdy jest po temu okazja.

Z okazji 65. lecia budynku Stowarzyszenie Architektów Polskich umożliwiło po raz kolejny mieszkańcom zwiedzenie tego ciekawego budynku. Dodatkowym atutem była możliwość podziwiania panoramy miasta z tarasu widokowego. Zgłosiło się wielokrotnie więcej osób chętnych niż było miejsc dla dwóch grup ludzi, bo tyle zaplanowano do oprowadzania

Obie grupy po budynku oprowadzała pani profesor Grażyna Kodym-Kozaczko z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, opowiadając historie powstania, założenia dotyczące architektury okresu socrealizmu i wiele innych ciekawostek dotyczących obiektu. Zwiedzających najbardziej interesowała charakterystyczna klatka schodowa o średnicy 5 metrów z trzema biegami schodów oraz tarasem widokowym. Zwiedzaniu towarzyszyły historie z lat młodości odwiedzających, no i oczywiście samego Okrąglaka, bo tkwi on mocno w pamięci tych, którzy dorastali w latach 60., 70., a nawet 80. ubiegłego wieku…

Szczególnym magnesem był taras widokowy, co zgodnie podkreślali uczestnicy wyprawy. Po raz kolejny widać, jak bardzo brakuje w Poznaniu punktów widokowych, które są ogólnodostępne. Wieża Zamku Przemysła jest zdecydowanie niewystarczająca, tym bardziej, że godziny jej funkcjonowania nie są specjalnie dogodne.

S. Wąchała, el fot. Sławek Wąchała

49
Dodaj komentarz

avatar
Skrety Karina
Skrety Karina

Kiedyś to było pamiętam za dzieciaka ? jak się przychodziło

Renata Renia
Renata Renia

Wspaniałe widoki na Poznań.

Ryszard Bajno
Ryszard Bajno

Ciekawe było rozwiązanie potrójnych schodów , wejścia A.B.C.

Danuta Noetzel-Urbaniak
Danuta Noetzel-Urbaniak

..tyle lat się tam robiło zakupy….. wspomnień cała masa…..

Maria Pawelka
Maria Pawelka

Pewnie zakupy się robiło w okrąglaku .