Poznań: Ogródki gastronomiczne mogą być czynne dłużej

Stary Rynek ogródki
Do godziny 23.00, a nie tylko do 22.00 – o godzinę dłużej w każdy piątek i sobotę restauratorzy będą mogli gościć swoich klientów w ogródkach gastronomicznych. Ale dotyczy to tylko lokali poza obszarem Parku Kulturowego Stare Miasto.

Obecnie ogródki gastronomiczne i stoiska promocyjne poza strefą staromiejską mogą działać przez cały tydzień w godzinach od 6.00 do 22.00. Dłużej ogródki są czynne tylko w strefie staromiejskiej (ograniczonej ulicami: Solna, Wolnica, Małe Garbary, Garbary, Podgórna, Aleje Marcinkowskiego). Od poniedziałku do czwartku i w niedziele mogą być otwarte w godzinach 6.00 – 24.00, a w piątki i soboty w godzinach 6.00 – 2.00 następnego dnia.

Jednak właściciele lokali gastronomicznych położonych poza Starym Rynkiem zwrócili się do Zarządu Dróg Miejskich, by wydał pozwolenie na wydłużenie godzin funkcjonowania ogródków. Interpelację w tej sprawie napisał również miejski radny, Bartłomiej Ignaszewski.

ZDM zwrócił się o opinię do pięciu rad osiedli (Stare Miasto, Jeżyce, Wilda, Łazarz, Ostrów Tumski – Śródka – Zawady – Komandoria), na terenie których działa najwięcej lokali. Przeanalizowane zostały zgłaszane argumenty za i przeciw wydłużeniu godzin.

– Mamy na uwadze trudną sytuację poznańskich restauratorów w czasie pandemii koronawirusa oraz to, że mieszkańcy chętnie spędzają czas poza domem – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Dlatego po długim okresie zamknięcia branży gastronomicznej przez rząd, zdecydowaliśmy o wydłużeniu godzin funkcjonowania ogródków do godziny 23.00 w wybrane dni tygodnia. To rozwiązanie będzie funkcjonować do końca roku. Jeśli się sprawdzi, zostanie wprowadzone również w kolejnym sezonie.

Zmiana dotyczy ogródków i stoisk promocyjnych zlokalizowanych poza obszarem Parku Kulturowego Stare Miasto, czyli w strefie śródmiejskiej, pośredniej i peryferyjnej. Zgodnie z podpisanym w tym tygodniu zarządzeniem prezydenta, w piątki i soboty goście będą mogli korzystać z miejsc przed lokalami do godziny 23.00. Od poniedziałku do czwartku i w niedziele ogródki będą działać tak jak do tej pory, czyli w godz. 6.00 – 22.00 w danym dniu, a w przypadku gdy dniem następnym jest dzień ustawowo wolny od pracy – również dłużej, czyli do godz. 23.00. Ponadto w dniach, w których czas funkcjonowania ogródków ustalono do godz. 23.00, dopuszczono doliczenie dodatkowych 30 minut jako czasu potrzebnego na ich zamknięcie.

Wydłużenie godzin otwarcia nie zwalnia właścicieli lokali od przestrzegania ustalonych zasad ich funkcjonowania. Straż miejska, policja oraz pracownicy ZDM przeprowadzają kontrole dotyczące wielkości ogródków, ich godzin funkcjonowania i estetyki. Nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów przez restauratorów będzie miało konsekwencje przy wydawaniu decyzji na lokalizację ogródków w przyszłym sezonie.

Uwaga: aby funkcjonujący już ogródek lub stoisko mogło działać dłużej, właściciel lokalu musi wystąpić do ZDM o zmianę obowiązującej decyzji administracyjnej wydanej na zajęcie pasa drogowego. Taki wniosek można wysłać pocztą elektroniczną na adres: [email protected] Zmiana niestety nie może nastąpić „z urzędu”, a jedynie na wniosek zainteresowanej strony.

ZDM

Podziel się:

Ostatnio dodane: