Poznań: Ogród wodny na Cytadeli wraca do życia!

Fontanna, kwiaty oraz dodatkowe oświetlenie. Wszystko dzięki wygranej w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

W ogrodzie ciągle trwające prace rewitalizacyjne, ale pierwsze zmiany można zobaczyć już teraz. Sama rewitalizacja była możliwa dzięki wygraniu projektu w Poznańskim Budżecie Obywatelskim w 2017 roku. Projekt uzyskał wówczas 1312 głosów i obecnie jest realizowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej.

Przed rozpoczęciem prac tereny te były w opłakanym stanie. Dawna sadzawka była dziurą w ziemi z trawą na dnie, okoliczne ścieżki nie przypominały już ścieżek, a znajdujący się w pobliżu pomnik był w dramatycznym stanie.

Oprócz przywrócenia świetności starym obiektom, w okolicy ma się pojawić kilka dodatkowych elementów: ławki, oświetlenie, wodotrysk czy nowoczesny system odprowadzenia wody z niecki.

– Efekt finalny będzie widoczny dopiero w przyszłym roku – podkreśla Halina Owsianna, radna miejska. – Do końca listopada teren będzie jeszcze ogrodzony ze względu na rośliny, które potrzebują czasu, by się ukorzenić. Posadzono tu wiele kwiatów cebulowych – będzie można je podziwiać prawie przez cały rok.

Pod koniec października w z fontanny tryśnie woda – na razie trwają prace związane z przyłączeniem prądu. Również w październiku dosadzony zostanie jeszcze żywopłot oraz wierzba płacząca. Trwają też rozmowy dotyczące renowacji i konserwacji rzeźby. Koszt przebudowy zakątka to ponad 1,1 mln zł.

Źródło: UMP / op. AS