jezioro Rusałka

Poznań: Odsłonięcie pylonu nad Rusałką

Punktualnie o godzinie 16.00 nad Rusałka, przy wiadukcie kolejowym stanie pylon Systemu Informacji Miejskiej, który przybliży historię powstania tego sztucznego jeziora. Rusałka została zbudowana dzięki niewolniczej pracy polskich i żydowskich więźniów w czasie II wojny światowej.

Hitlerowcy nie dość, że zmuszali więźniów do tej pracy, to jeszcze nakazywali do umocnienia dna i brzegów jeziora używać fragmentów macew, czyli żydowskich nagrobków. Wciąż jeszcze, gdy stan wody jest niski, można je wyłowić z dna Rusałki. Część z nich, wydobyta z jeziora przez Macieja Krajewskiego, trafiła na lapidarium przy ulicy Głogowskiej. Wiele jednak jeszcze czeka na wydobycie.

Na uroczystość odsłonięcia zapraszają stowarzyszenia Łazęga Poznańska i Abisynia, które długo walczyły o powstanie takiego miejsca pamięci. Pylon upamiętniający tę wstrząsającą, a nieco zapomnianą historię, stanie przy wiadukcie kolejowym nad Rusałką, od strony Golęcina. Został on sfinansowany całkowicie z wpłat osób prywatnych zebranych podczas zbiórki zorganizowanej przez Łazęgę Poznańską.

Jego odsłonięcie zaplanowano dziś na godzinę 16.00.

el

Dodaj komentarz

avatar