pomnik Bohdana Smolenia fot. mat. pras.

Poznań: Odsłonięcie pomnika Bohdana Smolenia

Ma być niezwykle spektakularnie, bo poprzez… spalenie. 11 czerwca od godziny 21.30 rozpocznie się odsłanianie pomnik a Bohdana Smolenia na skwerze u zbiegu ulic Rybaki i Strzałowej.

Przygotowania zaczną się jednak już wcześniej: od godziny 19.30 do 23.00 ul. Strzałowa (od ul. Ogrodowej do ul. Rybaki) i fragment ul. Rybaki (od ul. Strzałowej do ul. Kwiatowej) będą zamknięte dla ruchu samochodów, a na zamkniętych odcinkach ulic obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się i postoju. Objazd poprowadzono ul. Ogrodową, Ratajczaka, Kościuszki, Krakowską, Łąkową i Kwiatową.

O godzinie 21.30 na scenie na skwerze w ramach „POZNAŃ COMEDY SHOW” wystąpią: Kabaret Czesuaf, Kabaret Czołówka Piekła, Klub Szyderców BIS, Marcin Samolczyk, Grupa MoCarta, Krzysztof Daukszewicz, Jagoda Borowiak, Łukasz Ból, Anna Wółczyńska, Lech Faron, Jakub Kaczmarek.

W finale „POZNAŃ COMEDY SHOW” kibice Lecha Poznań zapalą flary od ulicy Kościuszki, wzdłuż ulicy Rybaki do skweru, a na placu przed skwerem wystąpi Teatr Ognia BOHEMA. W czasie ich spektaklu pomnik Bohdana Smolenia zostanie odsłonięty przez spalenie. Fabryka Wrażeń na niebie poinformuje świat o wydarzeniu, a artyści zaśpiewają piosenkę „Łatwopalni”.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale organizatorzy przypominają o obowiązku przestrzegania obostrzeń sanitarnych i utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między osobami. Planowane zakończenie imprezy o godzinie 23.00.

Przypomnijmy, że rzeźba – jej autorem jest Piotr Socha – miała stanąć na skwerze w grudniu, w okolicy czwartej rocznicy śmierci artysty. Pandemia jednak pokrzyżowała te plany. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Krzysztof Deszczyński, wieloletni współpracownik i przyjaciel Bohdana Smolenia, a także organizator zbiórki pieniędzy na budowę pomnika.

Bohdan Smoleń wspólnie z Zenonem Laskowikiem tworzył kabaret “Tey”, który w latach 70. i 80. gromadził na swoich występach tłumy fanów. Zajmował się też działalnością społeczną – założył fundację “Stworzenia Pana Smolenia”, zajmującą się hipoterapią dla dzieci. W 2009 roku odebrał Srebrny Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Zmarł w grudniu 2016 roku.

UMP

4.4 7 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze