Poznań: Od dziś nie ma wydzielonych stref dla kierowców i motorniczych

Wydzielone strefy przy kabinach prowadzących pojazdy zostały zlikwidowane, a pasażerowie muszą pamiętać, że znów to oni otwierają drzwi do tramwajów i autobusów. Takie zasady obowiązują od 14 czerwca.

Wydzielone strefy w pobliżu kabin kierowców i motorniczych wyznaczone zostały wiosną 2020 roku z uwagi na rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa. Wprowadzono je – nie tylko w MPK Poznań, ale też w pojazdach innych operatorów ZTM i przewoźników w kraju – aby podnieść poczucie bezpieczeństwa prowadzących (w większości pojazdów kabiny są wydzielone). Teraz, gdy zachorowań jest coraz mniej, a coraz więcej osób, także kierowców i motorniczych, jest zaszczepionych przeciwko covid-19, tzw. strefy buforowe będą znoszone.

Z uwagi na to, że wydzielone strefy obejmowały pierwsze drzwi oraz siedzenia z przodu pojazdu, po ich likwidacji tramwajami i autobusami będzie mogło podróżować więcej osób, a podczas wsiadania i wysiadania ponownie – jak przed pandemią – będzie można korzystać z pierwszych drzwi.

Jednocześnie we wszystkich pojazdach obsługujących linie komunikacyjne organizowane przez ZTM w Poznaniu przywrócone zostaje indywidualne otwieranie drzwi przez pasażerów, także na przystankach stałych. Od poniedziałku, aby wsiąść czy wysiąść z pojazdu należy nacisnąć właściwy przycisk znajdujący się przy (na) drzwiach.

W związku z tym, że prowadzący nie będą już centralnie otwierać drzwi w pojazdach przypominamy, że w każdym tramwaju i autobusie MPK Poznań znajduje się co najmniej jedno automatyczne urządzenie umożliwiające odkażanie rąk. Zachęcamy pasażerów do korzystania z dezynfektorów, a jednocześnie – jak dotąd – prosimy, aby pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa maseczką.

MPK Poznań i inni operatorzy ZTM w Poznaniu – w trosce o bezpieczeństwo pasażerów – przez cały czas prowadzą dezynfekcję pojazdów.

ZTM

 

Podziel się: