Poznań: Od detektywów i dowodów po… mieszadełko, czyli drugi dzień Grandy

Pisarskie gwiazdy i sekrety warsztatu, detektywi i dowody, mieszadełko i szczypta erotyki, ognisko i kryminaliści. Dziś na Grandzie było dosłownie wszystko, ze wstrząsającym finałem w postaci mieszadełka. Ale po kolei.

Dzień rozpoczął się mocnym akcentem w postaci spotkania Anny Kańtoch i Roberta Małeckiego z Przemysławem Poznańskim. Spotkanie było… fantastyczne, i to nie tylko ze względu na specjalizację Anny Kańtoch. Pisarze oczarowali publiczność, a Przemysław Poznański wyciągnął z nich całkiem sporo pisarskich sekretów, przesądów i przypadków, a także planów na przyszłość. Ich fani z pewnością odetchnęli z ulgą: będą następne książki, i to jakie…!

Później Max Czornyj i Katarzyna Puzyńska odpowiadali na pytania Adama Górczewskiego, a Małgorzata Sikorska szczegółowo przepytała Marka Krajewskeigo i Mikołaja Kołyszko w kwestii wykrywania i dedukcji. To było niezwykle ciekawe spotkanie o nieubłaganej logice rządzącej pisaniem, a w szczególności pisaniem kryminałów. Z kolei Hanna Greń, Przemysław Żarski i Ryszard Ćwirlej obszernie wyjaśniali zmagania swoich detektywów Annie Wojtkowiak.

Była też i ta jeszcze bardziej mroczna strona pisarstwa: o kryminalnym dziennikarstwie opowiadali podcasterka Kryminalna Skandynawia, youtuberka Hulaj Dusza Julia Medzińska i dziennikarz – Wojciech Sroczyński z Magazynu Śledczego Fakt. I żadne szczegół nie ukrył się przed wnikliwymi pytaniami Marcela Woźniaka! A Magda Sobczak przemaglowała Wojciecha Chmielarza i Igora Brejdyganta o drogi docierania do odbiorcy.

Było też o przypadku – przypomnijmy, przypadek jest idiomem tegorocznej Grandy – z bardzo naukowego punktu widzenia, bo opowiadały o niej dr Dorota Lorkiewicz-Muszyńska, dr Julia Sobol i dr Monica Abreu-Głowacka z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej w Poznaniu oraz Zakładu Medycyny Sądowej w Zielonej Górze. Tu były przypadki mrożące krew w żyłach!

Nic więc dziwnego, że wszyscy kryminaliści zapragnęli chwili oddechu i wieczorem spotkali się na ognisku w Laba Landzie przy ulicy Przełajowej. Sceneria była odpowiednio mroczna, piwo zimne, ogniska żarzyły się na czerwono – i w tej scenerii Kamil Krotofil przedstawił słuchowisko kryminalno-sensacyjno-erotyczne „Ballada o mieszadełku”. Dlaczego erotyczne? Bowiem detektyw Jakub Faja rozwiązywał tu zagadkę uszkodzenia… fallusa pewnego Michała, w czym niezwykle istotną rolę odegrało właśnie mieszadełko, jeden chirurg i dwie panie lekkich obyczajów, których właściwie nie było. Widownia osłabła ze śmiechu!

Równie dużo atrakcji czeka w niedzielę, trzeci i ostatni dzień festiwalu, a wszystkie na Laba Landzie! Rozpocznie się od… przyjemności mordowania śmiechem, o czym w samo południe opowiedzą Olga Rudnicka, Marta Obuch i Joanna Jodełka. A jeśli czego nie powiedzą – dopyta Magda Sobczak. O 13.30 Dariusz Milejczak będzie śledził losowe wypadki nieprzypadkowych autorów: Joanny Opiat-Bojarskiej, Bartka Szczygielskiego i Marka Stelara, a Michał Larek poprowadzi warsztaty ze storytellingu – niestety, nie dla wszystkich. Trzeba było wcześniej wziąć udział w konkursie.

Na Laba Landzie będzie też cała specjalna strefa dla dzieci, i to już od 11.00. Wydawnictwo Zakamarki zaprasza na premierę książki „Tajemnica detektywa” Martina Widmarka i Heleny Willis. W programie głośne czytanie fragmentów książki oraz gra terenowa oparta na przygodach bohaterów serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”.

Strefa Aikido zaprasza dzieci na trening o godz. 12:00 – rozgrzewka w formie zabawy i pokaz technik aikido dla dzieci w wieku od lat 7 do 14. Rodzice również mile widziani – dowiedzą się, jak sprowadzić do parteru największego twardziela. Wkładamy wygodny, luźny strój sportowy.

Natomiast Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu zaprasza od godziny 11.00 na polanę labalandową na pokazy technik policyjnych.

Miłośnicy książek kryminalnych od 11.30 do 15.30 będą mogli je sobie powymieniać z innymi miłośnikami kryminałów. Wystarczy przynieść do 10 sztuk, wyłożyć na przygotowanych stołach, by inni mogli je obejrzeć – no i samemu pooglądać to, co przynieśli inni, by znaleźć coś dla siebie… Akcja będzie trwała w godzinach od 11.30 do 15.30 w Laba Land.

Podziel się: