Poznań: Obrót fikcyjnymi fakturami. Za 12 mln złotych!

Dwóch właścicieli firm z Wielkopolski zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy poznańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Są podejrzani o obrót fikcyjnymi fakturami.

Jak ustalili śledczy CBA, jeden z przedsiębiorców przyjął wystawione wcześniej fikcyjne faktury VAT na kwotę około 6 mln złotych, które w części sam wykorzystał, a w części przekazał kilku innym podmiotom gospodarczym. Faktury te były wykorzystywane do umniejszania należności podatkowych.

Agenci CBA przeszukują także miejsca zamieszkania, rzekomego prowadzenia działalności gospodarczych oraz biura rachunkowe, celem zabezpieczenia dokumentacji, przedmiotów mogących stanowić dowód w sprawie oraz składników majątkowych.

Nie są to pierwsze czynności CBA w tej sprawie. We wrześniu i grudniu ubiegłego roku agenci CBA zatrzymali 7 osób uczestniczących w opisanym procederze. Grupa działała w latach 2013-2018 na terenie Wielkopolski. Nierzetelne faktury z tytułu rzekomego obrotu częściami samochodowymi były wystawiane w latach 2013-2018. Faktury wystawiono łącznie na 12 mln zł. Wyłudzony podatek VAT wynosił ponad 3.5 mln zł.

Zatrzymane dzisiaj osoby usłyszą zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu.

CBA, el