Czerwiec 56 obchody rocznicy fot. UMP

Poznań: Obchody Poznańskiego Czerwca ’56 w czasie pandemii

Główne obchody 64. rocznicy Czerwca ’56 odbędą się tradycyjnie przy Poznańskich Krzyżach na placu Adama Mickiewicza. Jednak ze względu na zagrożenie koronawirusem będą wyglądały nieco inaczej niż w latach poprzednich.

Będzie bardziej skromnie i kameralnie. O godzinie 9.30 reprezentacja władz Poznania i Wielkopolski oraz organizacji kombatanckich złoży kwiaty przed pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r. O tej samej godzinie w mieście zawyją syreny alarmowe.

Na placu głos zabierze prezydent Poznania, prezes Stowarzyszenia Poznańskiego Czerwca ’56 oraz przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ “Solidarność”, a po złożeniu kwiatów uczestnicy obchodów przejdą do Kościoła OO. Dominikanów (al. Niepodległości), gdzie o godz. 11.30 odbędzie się msza św. w intencji ofiar i uczestników pamiętnego, robotniczego zrywu. Tegoroczne uroczystości odbędą się bez udziału pocztów sztandarowych.

Organizatorzy 64. rocznicy Poznańskiego Czerwca ’56 proszą o przestrzeganie reżimu sanitarnego: zachowaniu co najmniej dwumetrowej odległości między uczestnikami, zwracanie uwagi na miejsca wyznaczone do stania czy siedzenia. Wszyscy powinni być też wyposażeni w maseczki lub szale, by zakryć usta i nos, gdyby zachowanie dystansu nie było możliwe. Gdyby ktoś zapomniał – na placu będą trzy punkty sanitarne, gdzie maseczki będą wydawane. Organizatorzy zadbali też o dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk oraz wodę pitną.

Uroczystości będzie też można oglądać w telewizji: transmisję zapowiedziała telewizja WTK, relacja będzie także prowadzona na FB Miasta Poznania i portalu poznan.pl.

Po uroczystościach wszyscy chętni będą mogli też zobaczyć nową ekspozycję w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec ’56, w Centrum Kultury Zamek). Znajdują się na niej eksponaty, które nigdy dotąd nie były prezentowane.

UMP, el