81. rocznica agresji ZSRR na Polskę

Poznań: Obchody 81. rocznica agresji ZSRR na Polskę przy pomniku Ofiar Katynia i Sybiru

– Naszym zadaniem i obowiązkiem jest zachowanie pamięci – mówił wojewoda podczas dzisiejszych uroczystości 81. rocznicy 17 września 1939 roku.

Wojewoda podkreślił też, że takie uroczystości są ważne dla wszystkich Polaków, ale szczególnie – dla młodych pokoleń, które pamieć o tych wydarzeniach będą niosły dalej.
– Trzeba nam na pewno wielu projektów historycznych, które są realizowane choćby przez organizacje pozarządowe – mówił wojewoda. – Ale najciekawsze są na pewno spotkania z osobami, które przeżyły tamten trudny czas. Możemy spotkać takie osoby, trzeba rozmawiać z nimi i wysłuchać, co mają do powiedzenia, bo przecież niebawem nie będziemy mieli tej przyjemności, by spotkać się z bezpośrednimi uczestnikami tych wydarzeń.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele farnym, po której uczestnicy uroczystości przeszli w Marszu Pamięci pod pomnik Ofiar Katynia i Sybiru, gdzie odbyła się główna część uroczystości rocznicowych upamiętniających napaść Armii Czerwonej na Polskę.

Podczas samych uroczystości została odmówiona ekumeniczna modlitwa przez przedstawicieli czterech wielkich religii: katolickich księży, księdza prawosławnego, przedstawiciela starszyzny gminy żydowskiej i poznańskiego imama. Po modlitwie, która wypadła niezwykle wzruszająco, uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty. Warto odnotować fakt, że pierwsze wieńce złożyli wspólnie wojewoda wielkopolski i samorządowcy: marszałek Marek Woźniak, Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania i Piotr Zalewski, członek zarządu powiatu poznańskiego.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze