nowy skwer, Jeżyce fot. Grupa Murall

Poznań: Nowy park kieszonkowy już powstaje!

Powstaje na Jeżycach przy ulicy Jeżyckiej i jest efektem współpracy rady osiedla oraz zarządców terenu w ramach programu „Zasadzka na fyrtle”. Nowy park kieszonkowy ma być gotowy na początku lipca.

O planach rekultywacji skweru przy ul. Jeżyckiej już informowaliśmy – a teraz plany powoli stają się rzeczywistością. Na powierzchni 200 m kw powstaje już zaprojektowany centralny plac, przy którym stoją ławki, a otaczają rabaty. Od strony muralu park zostanie otoczony drewnianą palisadą z ułożonych pionowo podkładów kolejowych, co pozwoli ochronić zieleń przed zadeptywaniem. Podkłady będą też mogły służyć jako dodatkowe miejsca siedzące.

„W nowym parku kieszonkowym pojawią się drzewa owocowe – jabłonie w odmianie „James Grieve” – informują władze miasta. – „Plac od strony ulicy zostanie oddzielony trzcinnikiem ostroklapowym. Obok przewidziano miejsce dla kwitnących rabat z różą „Marathon”, uzupełnionych szałwią omszoną, lawendą wąskolistną, rozplenicą 'Hameln’ i szafirkiem armeńskim. Kwitnące rabaty znajdą się również z drugiej strony placu – przy ścianie kamienicy. Tam jednak będą uzupełnione o dudleję Dawida, kosodrzewinę „Pumilio”, jeżówki, rozchodnik okazały, gaurę i perowskię. Rośliny zostały dobrane do miejskich warunków i sprawdziły się już w innych lokalizacjach”.

Warto zwrócić uwagę na obfitość roślin kwitnących, dzięki którym rabaty będą atrakcyjnym miejscem dla pożytecznych owadów – zapylaczy oraz motyli. Wśród roślin stoją też domki dla owadów i zbiornik gromadzący deszczówkę z dachu sąsiedniej kamienicy.

Skweru ma być gotowy z początkiem lipca. Powstaje w ramach projektu „Zasadzka na fyrtle”, dzięki któremu na nieużytkowanych dotychczas działkach miejskich tworzone są przyjazne miejsca dla mieszkańców z roślinnością i małą architekturą. W ten sposób powstały już trzy takie skwery na Wildzie: przy ul. Roboczej, ul. Traugutta oraz u zbiegu ulic Sikorskiego i Umińskiego.