Poznań: Nowy oddział w Szpitalu Klinicznym. „Kompleksowa inwestycja”

szpital sala operacyjna fot. UMP
Blok operacyjny i oddział kardiochirurgii dziecięcej w nowo wybudowanej części Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera w Poznaniu zostały oficjalnie otwarte.

Inwestycja pochłonęła około 59 mln złotych i została sfinansowana przez Ministerstwo Zdrowia. – Bardzo cieszy mnie, że ta kompleksowa inwestycja doszła do skutku – mówi Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. – Otwieramy nie tylko oddział, ale i bloki operacyjne, w których pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę w doskonałych warunkach.

Na nowych pacjentów czekają cztery sale operacyjne, jedna zabiegowa i pomieszczenie do wybudzeń. Wszystkie zostały wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. – Sale operacyjne są wyposażone w system integracyjny bloku operacyjnego – tłumaczy Sławomir Krawczyk z firmy Alvo, dostawcy sprzętu. – Umożliwia on m.in. przekazywanie obrazu z pola operacyjnego na monitory, co jest niezwykle przydatne zwłaszcza przy operacjach laparoskopowych. Sprzęt pozwala też na nagranie obrazu medycznego i przeprowadzenie wideokonferencji. Dane są przechowywane na serwerze i możliwe do odtworzenia – np. dla potrzeb edukacyjnych.

Jednorazowo oddział będzie mógł przyjąć 25 młodych pacjentów. Prof. Michał Wojtalik, który od lat walczył o tę inwestycję, liczy, że pomoże ona Poznaniowi z biegiem czasu stać się znaczącym ośrodkiem jeśli chodzi o kardiochirurgię dziecięcą w Polsce. – W latach 70.- 80. Poznań był ośrodkiem numer jeden – przypomniał profesor.

UMP / AS

Podziel się:

Ostatnio dodane: