przedszkole nr 178 fot. UMP

Poznań: Nowoczesne czujniki i mierniki, czyli oszczędność energetyczna w szkołach i przedszkolach

W kolejne placówce oświatowej zostały zamontowane czujniki i specjalistyczne opomiarowanie, które pozwoli na zarządzanie energią i wygeneruje dodatkowe oszczędności finansowe dla miasta. To już trzecia edycja projektu.

Urządzenie są montowane dzięki współpracy miasta i spółki Veolia Energia Poznań w tych szkołach i przedszkolach, które wcześniej zostały poddane termomodernizacji. Dzięki temu udaje się obniżyć opłaty stałe za ogrzewanie.

Do pierwszego, pilotażowego etapu projektu wytypowano sześć szkół, które zostały wybudowane w oparciu o ten sam projekt architektoniczny i w ostatnich latach zostały poddane termomodernizacji. Sukces optymalizacji zużycia ciepła w tych placówkach sprawił, że obie strony podjęły decyzję o kontynuacji współpracy.

Do drugiego etapu projektu wybrano 10 przedszkoli. W lipcu podpisane zostały umowy z Veolią i od połowy sierpnia w przedszkolach przeprowadzone zostanie obniżenie mocy zamówionej. Szacuje się, że jej optymalizacja pozwoli na zmniejszenie opłat stałych o około 35 proc., co przekłada się na roczne oszczędności dla Miasta w wysokości ok. 100 tys. złotych. Do kosztów stałych należy doliczyć opłaty zmienne za rzeczywiste zużycie ciepła. Ponadto ograniczenie zużycia ciepła będzie miało znaczny wpływ na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz zmniejszenie efektu cieplarnianego.

W trzecim etapie projektu jedną z 16 placówek, w której zostanie przeprowadzona optymalizacja zużycia ciepła, jest Przedszkole nr 178 na os. Orła Białego.

Do końca roku planowane jest zrealizowanie optymalizacji mocy zamówionych, które obejmą kolejnych 20 szkół i przedszkoli.

UMP, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze