Park and Ride św. Michała fot. UMP

Poznań: Nowe parkingi Park and Ride od 15 marca

Znajdują się przy ulicach Biskupińskiej, świętego Michała i rondzie Starołęka. Od 15 marca będzie można tam zostawiać samochód i jechać dalej miejską komunikacją.

– Od 15 marca do dyspozycji zmotoryzowanych będą kolejne trzy parkingi “Park&Ride”. Cel inwestowania w tego typu obiekty jest jasny – zmniejszenie liczby samochodów wjeżdżających do śródmieścia. Stwarzając kierowcom możliwość bezpiecznego i legalnego parkowania poza centrum, chcemy zachęcać ich do pozostawienia samochodu na obrzeżach miasta i kontynuowania podróży środkami transportu publicznego – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Przypomnijmy, że od lutego 2018 roku w Poznaniu działa już parking P&R przy przystanku PST Szymanowskiego. Kierowcy dojeżdżający z północy mogą tam zostawić auto i kontynuować podróż tramwajem. Teraz, dzięki trzem nowym parkingom, taką możliwość będą mieli także kierowcy jadący z innych kierunków. Łącznie na wszystkich parkingach będą mieli do dyspozycji 337 miejsc postojowych.

– Zasadnicze prace budowlane związane z nowymi parkingami zakończyliśmy już ubiegłym roku. W ostatnich tygodniach we wszystkich lokalizacjach trwało testowanie systemu informatycznego, a także szkolenie osób, które będą zajmowały się jego obsługą. Dziś wszystko jest już gotowe, by przekazać nowe obiekty do użytkowania – wyjaśnia Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

– Nowe obiekty stanowią praktyczną i konkretną ofertę dla kierowców, którzy dojeżdżają do stolicy Wielkopolski lub z obszarów peryferyjnych miasta oraz realne narzędzie zmniejszające ruch samochodowy w centrum Poznania – dodaje Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. – Mamy nadzieję, że dzięki tym parkingom wielu kierowców zdecyduje się przesiąść na komunikację miejską. Zyskamy na tym wszyscy, ponieważ mniejszy ruch wpływa na mniejsze korki, czystsze powietrze i wyższą jakość życia w centrum.

Z parkingu P&R przy ul. św. Michała i rondzie Starołęka kierowcy będą się przesiadać głównie na tramwaj. Natomiast z parkingu przy ul. Biskupińskiej dalej będą mogli pojechać pociągiem: czas przejazdu ze stacji Poznań Strzeszyn do Poznania Głównego wynosi tylko 10 minut.

Dzięki współpracy z tymi spółkami oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, bilet parkingowy z parkingu przy Biskupińskiej będzie upoważniał nie tylko do przejazdów środkami komunikacji miejskiej, ale także wszystkimi pociągami, które zatrzymują się na stacji Poznań Strzeszyn. W pociągach na terenie Poznania honorowane są także bilety okresowe ZTM, na podstawie których można bezpłatnie korzystać z parkingów Park & Ride.

– Trwają prace projektowe dla obiektu “Parkuj i Jedź” w sąsiedztwie dworca autobusowego i stacji kolejowej na Górczynie – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Ponadto w planach jest także parking przy stacji kolejowej Poznań Junikowo, który powstanie w ramach zintegrowanego węzła przesiadkowego Grunwaldzka na granicy Poznania i Plewisk oraz przy ulicy Druskienickiej – po stronie zachodniej oraz wschodniej projektowanego nowego przystanku kolejowego w południowej części Strzeszyna i Podolan. Będą też podejmowane starania w celu realizacji takich obiektów w kolejnych lokalizacjach.

Parkingi budowane w formule “Parkuj i Jedź” są otwarte 7 dni w tygodniu (oprócz najważniejszych świąt), przez całą dobę, z przerwą techniczną w godzinach od 2:30 do 4:30.

Do bezpłatnego pozostawienia auta na parkingach w godzinach ich otwarcia uprawnia karta PEKA, Elektroniczna Legitymacja Studencka lub Elektroniczna Legitymacja Doktorancka, z ważnym biletem okresowym zawierającym strefę A: okresowym imiennym, na sieć normalnym lub ulgowym, Metropolitalnym lub Biletem Metropolitalnym z ulgą. Bilet ZTM nie musi być na imiennej karcie kierującego, może należeć do współpasażera.

Ważne! Za pozostawienie pojazdu na terenie parkingu po upływie doby parkingowej (a także za pozostawienie pojazdu poza miejscem wyznaczonym do parkowania) wystawiana jest opłata dodatkowa – 100 zł.

Jeśli nie posiadamy karty PEKA z jednym z ważnych biletów ZTM uprawniających do bezpłatnego parkowania, należy opłacić parkowanie w kasie parkingowej (10 zł).

UMP

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze