Poznań: Nowe mieszkania komunalne oddane do użytku

mieszkania komunalne ul. Hulewiczów fot. ZKZL
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zakończył inwestycję przy ul. Hulewiczów na Piątkowie. Na nowych lokatorów czeka 55 komfortowych mieszkań. Pierwsi z nich odebrali już klucze.

– Jako miasto Poznań nie zwalniamy tempa – mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. – Po oddaniu inwestycji przy ulicach Dymka, Zawady, Biskupińskiej czy Darzyborskiej, dziś debiutujemy inwestycją komunalną na terenie Piątkowa. To czterokondygnacyjny budynek, w którym znajduje się 55 lokali. Podziękowania dla zarządu ZKZL i dla Agrobeksu – nie jest dla mnie zaskoczeniem, że inwestycja została zrealizowana terminowo.

W budynku znajdują mieszkania jedno-, dwu- i trzypokojowe. Ich powierzchnia waha się między 35 a 60 metrów kwadratowych. W standardzie jest w pełni przygotowana łazienka z kabiną prysznicową oraz umywalką. Kuchnię wyposażono w kuchenkę oraz zlewozmywak.

Dla większego komfortu mieszkańców spółka na każdym piętrze wydzieliła jedno pomieszczenie na wózkarnię. W częściach wspólnych znajdują się oświetlenie, chodniki i plac zabaw. Na terenie inwestycji położony jest także jeden lokal użytkowy. Wszystkie mieszkania mają już przydzielonych nowych najemców. Pierwsi odebrali już klucze.

Budynek przy ul. Hulewiczów jest usytuowany w bardzo dobrej lokalizacji, co przełoży się na komfort życia mieszkańców. W bliskiej okolicy znajdują się szkoły, przedszkola, sklepy. Świetnie rozwinięta jest komunikacja miejska, a odległość do najbliższego przystanku autobusowego wynosi niecałe 300 metrów.

– Poza mieszkaniami dla poznaniaków i poznanianek w budynku znajduje się prawie tyle samo mieszkań dla jerzyków. Na północnej i wschodniej elewacji zamontowano budki dla ptaków – w tym zakresie przyczyniamy się do zapewnienia bioróżnorodności Poznania. Tego typu działania realizujemy także na terenie innych inwestycji – zaznacza Tomasz Lewandowski, prezes Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Przypomnijmy, budowa rozpoczęła się w IV kwartale 2019 roku. Mimo pandemii inwestycja została oddana zgodnie z planem, czyli przed tegorocznymi wakacjami. Wykonawcą była firma Agrobex.

Inwestycja przy ulicy Hulewiczów kosztowała 12 milionów złotych i została zrealizowana przy wsparciu Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. W wyniku zawartej umowy spółka pozyskała wsparcie w wysokości 35% kosztów kwalifikowanych.

Jak podkreślił zastępca prezydenta, dzięki tej i innym nowym inwestycjom znacznie skróciła się lista mieszkaniowa. Chętni na mieszkanie komunalne nie muszą już czekać trzy lata – a niespełna rok.

ZKZL