Poznań: Nowe liczniki rowerowe w 22 punktach Poznania

rowerzyści fot. Rowerowy Poznań

Obecnie jest ich osiem, ale do końca roku ma być już 30. W 22 punktach Poznania zostaną zamontowane liczniki rowerowe, by można było kompleksowo monitorować ruch cyklistów w mieście.

Pierwszy licznik rowerowy został ustawiony w marcu 2018 roku na placu Wolności. Od tego czasu naliczył niemal 1,3 miliona przejazdów rowerowych!. Kolejne zamontowano między innymi przy Wartostradzie i na ul. Grunwaldzkiej. Jest ich obecnie osiem. Do końca roku liczba ta zwiększy się do trzydziestu.

– Liczniki są potrzebne do sprawdzania, jak rozkłada się ruch rowerowy w mieście – tłumaczą władze miasta. – Ich podstawowym zadaniem jest weryfikacja, czy realizowane inwestycje przynoszą zakładany efekt. Pozwalają, w oparciu o zbierane dane, planować politykę transportową miasta. Widać dzięki nim np. to, które trasy są wykorzystywane do codziennych dojazdów do pracy czy szkoły, a które działają bardziej rekreacyjnie, weekendowo, jak rozkłada się ruch w określonych godzinach i dniach.

Obecnie montowane liczniki będą się składać z pętli indukcyjnej zamontowanej pod nawierzchnią oraz z urządzenia przesyłającego dane na serwer. Nie będzie pylonu z wyświetlaczem, więc liczby nie będą widoczne dla przejeżdżających. Zliczane przejazdy będzie można sprawdzać np. na stronie Zarządu Dróg Miejskich w zakładce Rowerem po Poznaniu.

Nowe liczniki pojawią się na wybranych trasach w całym mieście, przede wszystkim na trasach z Programu Rowerowego Miasta Poznania – m.in. przy mostach, ulicach: Czechosłowackiej, Hetmańskiej, Mieszka I i Al. Solidarności.

Źródło: ZDM

Podziel się:

Ostatnio dodane: