Poznań: Nowe kontraruchy na ulicach

kontraruch fot. ZDM
Na kolejnych ulicach osiedlowych na Górczynie, Junikowie i Ławicy wprowadzany jest kontraruch dla rowerzystów. Dzięki temu łatwiej będzie dojechać do domu, sklepu czy szkoły.

Większość z nowych rozwiązań to realizacja projektu Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego „Rowerowy pakiet dla Górczyna, Junikowa i Ławicy” – ale wprowadzono tam kilka dodatkowych zmian, by usprawnić ruch rowerowy na większym obszarze i zwiększyć atrakcyjność tego środka przemieszczania się po Poznaniu. Były one głównie zgłaszane przez mieszkańców danych osiedli.

Z jazdy pod prąd rowerzyści będą mogli skorzystać na następujących ulicach: Czereśniowej, Sieradzkiej, Soboteckiej, Świebodzińskiej, Gostyńskiej, Kościańskiej, Stęszewskiej (odcinek Rawicka – Bojanowska), Janosika, Jaskiniowej, Krobskiej, Ostrobramskiej, Zbawiciela, Perzyckiej, Sławińskiej, Jałowcowej, Laudeńskiej, Oskierki, Oleśnickiej, Dobrej.

Kontraruch umożliwia poruszania się rowerzystom pod prąd na jezdniach jednokierunkowych z ograniczeniem prędkości do 30 km/h. O możliwości jazdy rowerem pod prąd informują znaki pionowe – tabliczki „nie dotyczy rowerów” oraz oznakowanie poziome – tzw. sierżanty rowerowe czyli piktogramy rowerów ze strzałką wskazującą kierunek i tor ruchu.

Warto przypomnieć, że Standardy rowerowe dla miasta Poznania wskazują, że ulice jednokierunkowe powinny być dostępna dla rowerów w dwóch kierunkach. Spełnienie tego wymogu umożliwia właśnie kontraruch. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla rowerzystów: skraca drogę, zmniejsza liczbę punktów kolizji i zapewnia kontakt wzrokowy rowerzystom i kierowcom, pozwala rowerzystom unikać odcinków ulic i skrzyżowań o niekorzystnych parametrach bezpieczeństwa ruchu.

Prace mają się zakończyć jeszcze w tym roku. Ich koszt to 100 tysięcy złotych.

ZDM, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: