domki dla owadów fot. UMP
Pojawiły się w parkach na osiedlu Orła Białego, Sołackim, im. Karola Marcinkowskiego, przy osiedlu Batorego oraz Bambrów Poznańskich. Nowe hoteliki dla owadów już czekają na swoich lokatorów.

Celem przedsięwzięcia jest podniesienie bioróżnorodności oraz zwiększenie liczby zapylaczy w mieście. Inicjatorem akcji jest Polski Związek Firm Deweloperskich. Jego poznański oddział we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej wytypował miejsca, gdzie zamontowano 5 hotelików.

Same hoteliki przyjechały do Poznania z… Warszawy. To właśnie tam 22 maja, w Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej, zbudowano największy na świecie dom dla owadów – modułową konstrukcję składającą się ze 150 mniejszych domków. Wielki dom pobił rekord Guinnessa, a później moduły rozmontowano i część z nich będzie służyć poznańskim owadom. Są bardzo potrzebne: statystyki wskazują, że od zapylaczy zależy istnienie blisko 80 proc. występujących w Polsce roślin. Owady stanowią też źródło pokarmu dla ponad połowy gatunków ptaków.

– Każda inicjatywa, która wpływa na bioróżnorodność jest powodem do radości – zaznacza Szymon Prymas p.o. dyrektora ZZM. – Biorąc pod uwagę, że akcja ma również charakter edukacyjny wpisuje się w działania prowadzone przez ZZM od wielu lat. Hoteliki będą ulokowane w miejscach optymalnych dla owadów i jednocześnie pozostają uzupełnieniem infrastruktury parkowej.

Domki zamontowano w parkach na osiedlu Orła Białego, im. Karola Marcinkowskiego, przy osiedlu Batorego, Bambrów Poznańskich oraz Sołackim.
– Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest rola przyrody, której jesteśmy częścią – mówi Andrzej Marszałek, Prezes Zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD. – Zależy nam, aby funkcjonować z nią w symbiozie. Dlatego podejmujemy coraz więcej działań w kierunku poszanowania i poprawy jakości środowiska naturalnego. To już będzie nieodzowny element naszej działalności deweloperskiej.

Poza poznańskimi parkami domki dla owadów pojawią się także na konkretnych inwestycjach mieszkaniowych:  Greenbud Development umieści domki na osiedlu Zielone Rabowice, Constructa Plus na inwestycji Winiarska 40, KDM Deweloper na terenie osiedla w Leszczycach, a Inwestycje Wielkopolski, łącząc wprost ekologię z edukacją, na terenie ogródka Przedszkola Leśne Ptaki na Zielonym Marcelinie.

– Uważamy, że miasta przyszłości muszą znaleźć odpowiedź na pytanie, jak skutecznie zaprosić żywą faunę i florę do swoich osiedli, na podwórka czy zielone skwery. To warunek konieczny do tego, aby ludziom w miastach naprawdę dobrze się żyło i zarazem prawdziwe wyzwanie dla budowniczych przyszłości – podkreśla Joanna Janowicz, wiceprezes zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD.

UMP