Stare Żegrze, nasadzenia fot. ZDM

Poznań: Nowe drzewa wzdłuż Hetmańskiej

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął sadzenie wzdłuż ul. Hetmańskiej pomiędzy rondami Żegrze i Starołęka. Będzie ich tam docelowo rosło ponad 150.

Pomysł na takie zagospodarowanie terenu wyszedł od mieszkańców osiedla Armii Krajowej. Ich zdaniem ściana drzew skutecznie izolowałaby ich od ruchliwej i głośnej Hetmańskiej, drzewa zatrzymywałyby też dużą część pyłów i zanieczyszczeń wytwarzanych przez przejeżdżające samochody. Być może ekrany akustyczne skuteczniej izolowałyby przed hałasem – jednak nie spełniałyby wszystkich pozostałych funkcji, które zapewnią drzewa.

Pierwszy etap prac specjalistów z Zarządu Dróg Miejskich polegał na sprawdzeniu tych drzew, które już tam rosną. Oceniono ich kondycję, dobrano zabiegi pielęgnacyjne, zastosowano też cięcia odmładzające i usunięto rośliny zamierające lub znajdujące się w złym stanie zdrowotnym. Dla spełnienia potrzeb mieszkańców przyległego osiedla, w projekcie uwzględniono różne gatunki drzew liściastych oraz drzewa iglaste, które wpisują się w ideę utrzymywania bioróżnorodności na terenie miasta.

Na terenie wzdłuż ulicy Hetmańskiej przybywa więc robinii białej, sosny czarnej, klonu polnego, lipy drobnolistnej i klonu jawora, które w stosunku do istniejących krótkowiecznych wierzb mandżurskich, będą cieszyć oczy mieszkańców przyległego osiedla przez wiele długich lat.

Prace przy obsadzeniach potrwają do końca marca 2020 r. Drzewa podlegać będą pielęgnacji gwarancyjnej do 30 listopada 2021.

ZDM, el